Plasma - нове рішення масштабованості Ефіріума

CryptoExplorer         Немає коментарів         Ethereum
428 переглядів
Низька продуктивність класичного блокчейну є однією з основних перешкод на шляху впровадження криптовалют в економіку реального світу. До сих пір не існує жодного публічного блокчейну, здатного наблизитися до продуктивності таких централізованих платформ, як Visa, Mastercard або Paypal.

Звичайно, існує безліч проектів (блокчейни на основі консенсусу «наївний» POS або DPOS), організатори яких стверджують, що вони вирішили цю проблему, однак їх висока продуктивність досягається за рахунок критичного зниження безпеки, так що вони придатні лише для приватних блокчейнів, де за замовчуванням вважається, що всі валідатори сумлінні.

Розробники Bitcoin Core пропонують підвищити продуктивність мережі за допомогою платформи Lightning - системи платіжних каналів або сайдчейнів, винесених за межі блокчейну. У них проводиться основна маса платежів, а в основний блокчейн передається інформація тільки за фактом відкриття й закриття каналів.

Аналогом Lightning, в мережі Ефіріума служить система сайдчейнів Raiden. Однак, на відміну від Bitcoin, масштабування Ефіріума може бути досягнуто безліччю способів, найвідоміші (але не єдині) з яких - перехід на консенсус PoS Casper і шардінг, впровадження яких вже запізнюється більш ніж на рік.

Plasma


9 серпня Віталік Бутерін і Джозеф Пун (Josepg Poon, один з ключових розробників Lightning) опублікували Білу Книгу проекту Plasma - реалізації Lightning і Raiden на Ефіріумі. 

Основна ідея полягає в переході від моделі, в якій всі транзакції записуються в блокчейн (це найвужче місце), до структури обміну двосторонніми повідомленнями, що підтверджують передачу цінності.

Raiden - мережа P2P платіжних каналів і депозитів на блокчейні Ефіріума, іншими словами, розширення Ефіріума. Вузол Raiden працює паралельно з вузлом Ефіріума; він обмінюється повідомленнями:

  • з іншими вузлами Raiden для проведення платежів;
  • з вузлами Ефіріума для контролю депозитів.

В платіжних каналах (сайдчейнах) можуть проводитися мільйони транзакцій, але при цьому буде витрачено мінімальні суми газу, так як кількість транзакцій в основному блокчейні буде мінімальною: наприклад одна на добу.

Однак, у випадку Ефіріума такий підхід не обмежується платежами - сайдчейни можуть застосовуватися і для масштабування смарт-контрактів. Це і є основна мета проекту Plasma - нового шару в архітектурі Ефіріума.

Під будь-який проект можна створити дочірній блокчейн Plasma: це може бути приватний блокчейн, децентралізована біржа, соціальна мережа, контракт мікроплатежів, словом, будь-який варіант застосування. Безліч блокчейнів Plasma, кожен зі своєю бізнес-логікою і смарт-контрактами, можуть співіснувати навколо кореневого блокчейну Ефіріума.

Блокчейни на блокчейнах


Як і Lightning Network, Plasma являє собою набір контрактів, що виконуються поза кореневим блокчейном (тобто, самого Ефіріума). Кореневі контракти обробляють лише невелику кількість запитів від дочірніх блокчейнів, які, в більшості випадків, самі виконують основний обсяг обчислень. Кореневий блокчейн, це аналог Верховного Суду, який передає судам нижчої інстанції частину своєї влади.

Однак, оскільки дані передаються не всім вузлам (а тільки тим, які бажають підтверджувати конкретний стан), зацікавлені сторони повинні самостійно контролювати конкретний сайдчейн і за допомогою окремого механізму карати спроби шахрайства. Ще один запобіжний механізм: в разі атаки, учасники сайдчейну можуть швидко і дешево здійснити масовий вихід з сайдчейну в кореневу мережу.

Сайдчейни можуть об'єднуватися в ієрархію дерева: це дозволить створити збалансовану систему з максимумом співвідношення (доступність даних) / безпека (по теоремі CAP) і мінімумі цін. Повна надійність забезпечується тільки майнінгом кореневого блокчейну, передає доказ достовірності даних дочірнім блокчейнам.

Будь-який сайдчейн (він же дочірній блокчейн) може створити власний токен (аналог - нагорода майнерам). У цих токенах валідатори сайдчейну можуть отримувати виплати за роботу своїх вузлів і в них же створюються депозити валідаторів. При виявленні недобросовісної поведінки валідаторів (перешкода доступності даних, або інших атак) залишок депозиту згорає.

Тут важливо ще раз відзначити, що в сайдчейнах немає свого майнінгу PoW - в них використовується PoS, в якому депозити, відкриті в платіжному каналі, одночасно є і страховкою від несумлінної поведінки валідатора. Сайдчейни Plasma ніяк не пов'язані з майбутнім протоколом Casper і шардінгом, це додаткове рішення, одне з багатьох способів масштабування Ефіріума. Існують і інші способи побудови ієрархії блокчейнів: наприклад, Polkadot від компанії Parity.

Підсумок

Анонс Plasma стався дещо несподівано і більшість експертів ще не встигло дати якийсь кваліфікований висновок про проект.

Раніше Віталік Бутерін вже висловлювався, що сайдчейни (маючи на увазі Raiden) - це збільшення продуктивності на шкоду безпеці. У Plasma особливий акцент зроблено на безпеку - депозити платіжних каналів одночасно служать гарантією чесної поведінки валідаторів, а «Докази Шахрайства» (Proof of Fraud) - логіка смарт-контрактів, яка дозволяє в разі атаки швидко вивести кошти з сайдчейну в основний блокчейн, захищений повноцінним майнінгом.

Розробник Фонду Ефіріум, Влад Замфір (Vlad Zamfir), відомий своїми неординарними висловленнями (які, втім, часто збуваються), вже негативно висловився про Plasma:

Чесно кажучи, я не дуже вражений проектом Plasma. Я припинив роботу над дочірніми блокчейнами ще в 2015. Контракти у платіжних каналах - не найкраща ідея.


Тут треба зазначити, що Замфір впритул займається розробкою протоколу Casper і шардінгом, причому його варіант відрізняється від пропонованого Бутеріним.
0


Шановне товариство!
Якщо Ви виявили помилку, або "мертве" посилання, виділіть проблемний фрагмент мишкою та натисніть CTRL+ENTER.
У діалоговому вікні, що з'явилося, опишіть проблему та надішліть повідомлення Адміністрації ресурсу. Дякуємо!
Схожі публікації:
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Популярні матеріали
Опитування
Яким пристроям для майнінгу криптовалют Ви надаєте перевагу?
Ежедневные акции, распродажи и скидки в китайских, российских и украинских интернет-магазинах