Що робити, якщо прийшли з обшуком у справі про Bitcoin

CryptoExplorer         Немає коментарів         Bitcoin
541 перегляд
Юристи запевняють, що робота українців з криптовалютами не заборонена чинним законодавством України. Видобуток криптовалют (майнінг) і їх купівля-продаж людьми - не порушують чинного українського законодавства, тому не підлягають покаранню в нашій країні. До такого висновку прийшли опитані UBR.ua юристи.

За своєю суттю майнінг криптовалют є видобуток зашифрованого і обмеженого в кількості криптовалютного програмного коду, потрібна комбінація для якого формується методом підбору безлічі числових варіацій. Простіше кажучи, майнінг - це діяльність по здійсненню обчислень. Чинне законодавство України не містить будь-яких заборон на здійснення такої діяльності, а тому, сам по собі майнінг криптовалют не порушує чинне законодавство


, - запевнив керуючий партнер адвокатського об'єднання «Suprema Lex», адвокат Віктор Мороз.

З юридичної точки зору, Bitcoin, Ethereum, Pipple, Litecoin і будь-які інші криптовалюти світу сьогодні порівнюють швидше з комп'ютерними іграми, ніж із засобом платежу.

На поточний момент майнінг криптовалют настільки ж порушує законодавство, як і видобуток ігрового золота, мани або ще якихось ресурсів в комп'ютерній RPG-грі


, - запевнив керівник практики банківського та фінансового права ЮФ «N & D» Сергій Паперник.

До речі, в Нацбанку це підтверджують. Там криптовалюти поки навіть не намагаються прирівнювати до грошей, визнаючи, що їх правовий статус в нашій країні не визначений. Про це йдеться в недавньому коментарі заступника голови НБУ Олега Чурія і підтверджується правознавцями.

Будь-яка криптовалюта, в тому числі Bitcoin, звичайно, може нести в собі функцію платіжного засобу. Однак вона вже точно не є «грошовим знаком» в розумінні українського законодавства. Бо згідно зі статтею 34 закону «Про Національний банк України», «грошовий знак» - це паперові банкноти або монети. Це саме можна сказати і до визначення «грошового сурогату


, - підкреслив Паперник.

Податки - не платять

Не вважають криптовалюти електронними грошима і в Євросоюзі, в який прагне наша країна. За словами адвоката адвокатської фірми GORO legal, Мирослава Мосюк, директива ЄС 2009/110/EC визначає електронні гроші на основі трьох критеріїв:

  • електронне зберігання;
  • передача одержувачу тільки після їх отримання банком;
  • платник, фізична або юридична особа, яка не може бути їх емітентом.

Невизначений правовий статус не дає можливості владі ні нараховувати людям, які торгують Bitcoin і іншими віртуальними валютами, податки на отриманий від угод та операцій прибуток, ні притягати їх до відповідальності за несплату.

Чинний податковий кодекс України зобов'язує декларувати дохід, отриманий на території країни і сплачувати відповідні податки. Ухилення від сплати податків є правопорушенням і загрожує притягненням винних до адміністративної та кримінальної відповідальності. У той же час, поки Bitcoin офіційно не визнаний в Україні, то і адмініструвати операції з криптовалютами, фактично, неможливо


, - запевнила юрист юридичної фірми Астерс Наталя Мисник.

І зазначила, що правильність такого підходу вже підтверджувалася Європейським судом з прав людини. Вперше ще 22 листопада 2015 р.: у справі «Хедквіст проти Швеції» ЄСПЛ постановив, що операції з Bitcoin і іншими віртуальними валютами на території Євросоюзу не повинні обкладатися податком на додану вартість.

Взагалі юристи радять напирати на те, що у криптовалют немає юрисдикції. Навіть якщо вона купується не за іноземну, а за національну валюту.

Якщо одна людина захоче перерахувати іншій певну кількість криптовалюти в обмін на готівкову гривню, ця угода жодним чином не зможе порушити законодавство. Тут слід враховувати, що в більшості випадків торгівля криптовалютами відбувається на спеціальних біржах, які юридично розташовані в абсолютно інших країнах, ніж Україна


, - зауважив Сергій Паперник.

Виходить, що в нашій країні відбувається тільки одна операція - виведення коштів з банківського рахунку українця на одну з міжнародних платіжних систем.

А, отже, сама покупка криптовалюти відбувається поза юрисдикцією України


, - підкреслив Паперник.

Світ не визначився

У Нацбанку минулого тижня пообіцяли зайнятися питанням криптовалют і, можливо, через якийсь час зможуть врегулювати їх статус в нашій країні. НБУ зібрався залучити до проблеми всіх фінансових чиновників: Мінфін, ГФС, Держфінмоніторинг, Нацкомісію з цінних паперів та фондового ринку і Нацфінпослуг.

Поки ж статус Bitcoin і інших віртуальних монет не буде визначено законодавчо, нашим співвітчизникам буде дозволено все.

Як і в будь-якому громадянському суспільстві, в Україні для її громадян діє конституційний принцип свободи «дозволено все, що не заборонено законом». Це випливає з логічного тлумачення положень статті 19 Конституції. Таким чином, сам факт відсутності регулювання майнінгу законодавством не робить його незаконним


, - підкреслив Сергій Паперник.

Юристи відзначають, що і по світу ставлення до криптогрошей теж неоднозначне. Деякі країни стимулюють розвиток Bitcoin (Австралія, Німеччина, Нідерланди, Нова Зеландія, Сінгапур), інші - встановлюють для криптовалют серйозні обмеження (Індонезія, Китай, Росія).

Прямі заборони на сьогоднішній день встановлені тільки в Болівії, Еквадорі, Таїланді і В'єтнамі. В окремих країнах, наприклад, в Японії, Bitcoin є законним платіжним способом. У Китаї ж, навпаки, операції з Bitcoin заборонені для банків, але дозволені для фізичних осіб. Іспанія ж ще в 2014 році визнала Bitcoin офіційною платіжною системою. Ця ініціатива виходила від податкової інспекції країни, яка провела аналіз використання криптовалют в країні і прийшла до висновку, що цей процес необхідно легалізувати (з метою подальшого оподаткування)


, - навела приклади Наталя Мисник.

А в США, наприклад, вже сформувалася прецедентна практика, яка визначає криптовалюти як «валюту, або ж іншу форму грошей».

Позиція американських суддів була підтверджена і Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN), який в 2013 році кваліфікував Bitcoin як «одну з форм грошей». Проте, інший впливовий американський орган Internal Revenue Service (IRS) визначив, що для цілей федерального оподаткування криптовалюти слід трактувати не як «форму грошей», а як власність


, - розповіла Мирослава Мосюк.

Що робити

Виходячи з усього перерахованого вище, юристи впевнені, що українські майнери і інвестори криптовалют мають всі підстави для того, щоб опротестувати дії силових структур, коли ті приходять з обшуками. Найгучнішою справою минулого тижня стало вилучення працівниками СБУ майнінгового обладнання в ДП «Лікувально-оздоровчий ІЕЗ ім. Патона» на підставі постанови Святошинського районного суду. Хоча, кажуть, що були й менш гучні історії.

Останнім часом увага правоохоронців до майнерів і інвесторів криптовалют дуже активізувалася, що, на мою думку, обумовлено тим, що криптовалюти стали приносити відчутний прибуток, який проходить повз державний бюджет, а це, цілком природно, засмучує представників держави


, - припустив Віктор Мороз.

Після вилучення обладнання, людям радять відразу подавати до суду (який видав постанову силовикам) клопотання про повернення тимчасово-вилученого майна. Згідно із законом, воно має бути розглянуте протягом 72 годин, хоча на практиці процес може затягуватися на тижні. Інший варіант - відразу зайнятися апеляцією.

Наприклад, визначення Святошинського районного суду м. Києва від 3 серпня 2017 року може бути оскаржене в апеляційному порядку, посилаючись як на незаконне правозастосування, так і на неправильну оцінку вилученого майна, як можливого доказу


, - вважає Сергій Паперник.

В ході обшуку і вилучення сперечатися зі слідчим юристи не бачать сенсу. Головне, що рекомендують - це викликати адвоката і перевірити всі документи силовиків. Переконатися, що прийшов саме той слідчий і вилучає саме те майно, що зазначене в постанові суду.

Під час обшуку рекомендується також не відповідати на запитання правоохоронців, посилаючись на своє право передбачене ст. 63 Конституції України, п. 1 ст. 8 закону «Про оперативно-розшукову діяльність» та відсутність повноважень. Не підписувати ніяких документів, змісту яких ви не розумієте. А також подавати заяви, клопотання (наприклад, про допуск адвоката, проведення відео-фіксації, залучення зацікавлених понятих та ін.). Стежити, щоб слідчі дії проводилися в одній кімнаті, якщо приміщення має кілька кімнат, щоб працівники, які проводять слідчі дії завжди були в полі вашого зору. І фіксувати порушення, виявлені під час обшуку, в протоколі


, - рекомендувала Мирослава Мосюк.

Якщо силовики наробили помилок, то, за словами Наталії Мисник, можна не тільки повернути вилучене обладнання, а й стягнути з недбайливих слідчих моральну шкоду. Вона уточнила, що ст. 23 Цивільного кодексу передбачено, що особа має право на компенсацію моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. І подібні випадки вже були.

Наприклад, згідно з рішенням Апеляційного суду м. Києва від 10 лютого 2016 року, в справі 755/19528/15-ц суд апеляційної інстанції визнав дії органів досудового слідства по проведенню обшуку незаконними і зобов'язав компенсувати потерпілій стороні моральну шкоду в розмірі 500 000,00 грн.


, - резюмувала Мисник.
0


Шановне товариство!
Якщо Ви виявили помилку, або "мертве" посилання, виділіть проблемний фрагмент мишкою та натисніть CTRL+ENTER.
У діалоговому вікні, що з'явилося, опишіть проблему та надішліть повідомлення Адміністрації ресурсу. Дякуємо!
Схожі публікації:
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Популярні матеріали
Опитування
Яким пристроям для майнінгу криптовалют Ви надаєте перевагу?
Ежедневные акции, распродажи и скидки в китайских, российских и украинских интернет-магазинах