Посібник по запуску ICO (Initial Coin Offering) - первинне розміщення монет

CryptoExplorer         Немає коментарів         ICO
240 переглядів
Що таке ICO? Чому компанії та інвестори використовують цю нову форму залучення капіталу?

Суми, зібрані за допомогою ICO (Первинне розміщення/пропозиція монет), з травня 2017 року зросли в 5 разів. 380 000 000 $, отримані до травня 2017 року, виглядали приголомшливо, але менш, ніж за квартал, на ринок вийшли ще 1,4 мільярди доларів. Зокрема, чотири найбільших проекти - Bancor, EOS, Tezos і Status в цілому отримали 670 000 000 $.

Часто вимовлялося слово «бульбашка» і це здається правильним, але все-таки це не тюльпаноманія. Концепція токенізованих краудсейлів досить міцна: 1,8 мільярди доларів не виглядають божевільними, в порівнянні з 8 трильйонами доларів ринкової капіталізації доткомівської бульбашки.

Моя компанія Bitwage, недавно запустила дочірню компанію Inwage, яка надає послуги з розробки програмного забезпечення та рекрутингу для компаній і підприємств, що створюють приватні або публічні блокчейн-проекти - нерідко після або безпосередньо перед запуском власного ICO.

Ми досить талановитий колектив і клієнти часто запитують - що по-нашому потрібно для успішного проведення ICO. І хоча у нас досить багато досвіду в цьому - я провів інтерв'ю з провідними інвесторами і підприємцями з досвідом роботи в ICO, а також юристами з цінних паперів, щоб надати вам посібник з запуску власного ICO.

При організації ICO слід враховувати три основних питання:

 • Технологія
 • Законність / Регулювання
 • Маркетинг / Відносини з інвесторами

Вибір правильного блокчейну - ключовий момент. Якщо ви бажаєте швидко і безпечно реалізувати токени і захистити інвесторів, то з причини відсутності правил, враховуйте непрості уроки, вже отримані іншими. Відсутність регулювання надає простір для маневрів, але гряде регуляція SEC, тому вивчіть ймовірні вимоги і будьте готові до дотримання прийнятих правил. Після їх вступу в силу - вам все одно буде потрібно виділитися в перевантаженій сфері.

Стаття, в основному, сфокусована на необхідних від підприємця діях для проведення ICO, але при цьому є хорошим контрольним списком і для тих, хто хоче інвестувати в ICO. Досліджувана компанія, що виходить на цей рівень, повинна робити щось незвичайне в одній з перших двох областей і працювати над третьою. Дні просування тільки першого і відсутність роботи над іншими закінчилися.

Технологія


В першу чергу, підприємці та інвестори повинні вивчити три великих невдалих ICO - DAO, CoinDash і оригінальний ICO Maidsafe. Я поговорив з Деніелом Дабеком, генеральним директором децентралізованого ринку Safex, а також першопрохідцем і раннім розробником мережевих технологій SAIDE від Maidsafe, щоб він поділився думками про те, що сталося з ICO Maidsafe.

Maidsafe запустив ICO по протоколу Mastercoin, який тепер називається OMNI. Початковий план передбачав, що Mastercoin буде використаний для продажу 10% токенів від усього обсягу краудсейлу, оскільки він (Mastercoin) не володів достатньою ринкової ліквідністю. Залишок повинен був бути викуплений за Bitcoin-и. Однак смарт-контракти не спрацювали належним чином - стався технологічний збій і Mastercoin склав 60% від продажів.


Проблема полягала в тому, що, оскільки Mastercoin був неліквідним - при його покупці людьми для отримання токенів Maidsafe, він різко виріс в ціні. Команда Maidsafe не змогла продати його зібрані токени Mastercoin за курсом на момент збору - це фактично унеможливило конвертувати токени, щоб покрити поточні витрати. Вартість Mastercoin впала, перетворивши зібрані 7 мільйонів доларів в 5,5 мільйона доларів неліквідного активу.

Отже, які уроки ми з цього отримали?

Обов'язково використовуйте перевірену і протестовану платформу. Беручи мультивалютні активи - переконайтеся, що вибрані системи протестовані і мають зв'язок з ринком. У вас повинно бути все необхідне, щоб виконати необхідну роботу.

Я рекомендую три технологічні платформи для ICO:

 • Ethereum на токенах ERC20.
 • Ethereum Classic на токенах ERC20.
 • Counterparty.

Ethereum і Ethereum Classic мають однаковий тип смарт-контрактів, але не надто спокушайтеся щодо технології, якщо не протестували контракт і не довели його працездатність. Просто подивіться на DAO, яке через ненавмисне довільне виконання контрактів втратило 50 мільйонів доларів.

Я знаходжу, що Ethereum Classic примітна тим, що ідентична технології Ethereum, але є відгалуженням з абсолютно новою базою криптовалютних інвесторів, ймовірно, що підтримують проект тільки для того, щоб користуватися платформою.

А Counterparty - це шаблонна система, яка зробить вашу торгівлю токенами більш гнучкою за рахунок довіри до смарт-контракту.

При спробі створити щось нове - важливо, не тільки щоб ваш смарт-контракт перевірявся з точки зору безпеки (див. DAO і Maidsafe), але і мати безпечні механізми для інвестування. CoinDash не наділив цьому уваги, що коштувало йому 7 мільйонів доларів.

ERC20 від Ethereum є провідним стандартом токену, на якому побудовані такі ICO, як Status, Bancor і EOS. Джеймс Прествіч, основний розробник Storj, ICO якого привернуло 30 мільйонів доларів, пояснює цінність створення проекту на стандарті Ethereum ERC20:

Ethereum випередив інші токен-платформи на кілька років розробок і 100 мільйонів доларів інвестицій. Він має кілька великих реалізацій гаманців з високоякісним програмним забезпеченням, дизайном і інтерфейсом для інвесторів і користувачів, які володіють токенами.


Тому, незважаючи на те, що в таких системах, як Counterparty, реалізована безпечна простота - Ethereum має велику екосистему щодо інших елементів управління токеном, що виходить за рамки базових можливостей.

Законність / Регулювання


Після того, як ви протестували технології і провели аудит безпеки, наступним кроком стане вирішення питань законності та регулювання. І хоча кожна країна може мати власні норми і правила, які слід взяти до уваги, все сходиться до одного - Комісія з цінних паперів і бірж (США).

Проблема в тому, що на вас можуть накласти відчутні штрафи або застосувати заходи серйозніші за продаж токенів, визначених як незареєстровані цінні папери, громадянам США або навіть, якщо ви просто самі є громадянином США або працюєте там.

У зв'язку з недавніми попередженнями SEC щодо ICO - офференти значно обмежені і це правильно. Люди кидають ризикований виклик своєму добробуту і свободі в поспіху скоріше вийти на ринок. Не дозволяйте собі стати об'єктом життєвого уроку, який я тут описав.

При вирішенні проблеми існують два шляхи. Деякі створюють токени, які не можна визначити як безпечні, а інші припускають, що правила SEC матимуть силу і працюють, щоб гарантовано бути готовими до цього.

Алан Кон - співголова Steptoe & Johnson LLP: Blockchain and Digital Currency practice, а також головний радник Blockchain Alliance пояснює:

Найкраще назвати це не ICO, а інструментом збору коштів за допомогою випуску токену, що дає зрозуміти потенційним інвесторам, що це не IPO (Первинна Публічна Пропозиція Акцій). В кінцевому рахунку, мова йде про описи, відмови і пояснення на чому заснований токен і як він передається користувачам і інвесторам. Захист споживачів і інвесторів починається з точного розкриття інформації.


Кон пояснює, що незалежно від підходу до створення токенів - важливо бути максимально точним з описом відмови від відповідальності та сумлінним розкриттям інформації для інвесторів.

Кейді Каррінгтон, колишній експерт з цінних паперів для інвестиційних консультантів, хедж-фондів, страхових компаній або інших осіб, що пропонують цінні папери на роздрібному ринку, говорить:

SEC не відвернеться від кожного ICO і безпідставно не прийме для них примусових рішень. Вони будуть націлені тільки на випадки, коли дійсно запідозрять шахрайство.


Сумлінні і повністю прозорі дії з належним розкриттям інформації зменшать ризик будь-якого роду протидій з боку SEC. Хоча в цьому неможливо бути впевненим на 100% до тих пір, поки не з'являться конкретні правила, але шанси складуться на вашу користь, якщо уникати всього, що заздалегідь здається шахрайством.

Незважаючи на те, що популярним вибором багатьох компаній, які проводять ICO, є рішення повністю заблокувати США або створювати токени, здатні пройти тест Howey, який визначає, чи вважається фінансовий інструмент безпечним - клієнт пані Каррінгтон, Мінерва, передбачає новий підхід.

Мінерва планує створити прецедент в певних законах про цінні папери, припускаючи, що їх токен буде вважатися саме цінним папером. Вони планують продавати токени американським громадянам, використовуючи меморандум про приватне розміщення, відповідно до правила D 506C для акредитованих інвесторів. Це означає, що вони з належною ретельністю будуть проводити політику KYC (Знай Свого Клієнта) для будь-яких американських інвесторів, щоб визначити їх статус акредитації. Це аналогічно нормативному звільненню, яке використовують такі популярні сайти з акціонерним капіталом, як Angellist.

Маркетинг / Відносини з інвесторами


Навіть, якщо ви визначилися з правилами і технологіями - чи означає це, що ви готові для свого ICO? Не зовсім. Індустрія ICO просувається дуже швидко і я поспілкувався з двома впливовими інвесторами в екосистемі Майклом Терпіном і Майком Косташем, які говорять, що дні простого написання White Paper і подальшого збору 10 мільйонів доларів вже в минулому.


Майкл Терпін, особисто або через свою компанію Transform Group, який консультував понад тридцять ICO, включаючи такі відомі, як Ethereum, Factom, Augur, Golem і Gnosis, описує свою формулу ICO для успіху,

 • Команда на першому місці. Чотири анонімних людини, до яких немає довіри - це просто не працює. У вас повинна бути хороша команда з людиною, ведучим справи, грамотним технологом і особою, яка відповідає за фінансову сторону справи - бажано з тим, хто деякий час перебував в криптовалютній індустрії.
 • Спільнота. Чи є вже спільнота і хвилювання навколо проекту? Повинна бути група людей, що говорять: «Нічого собі, це найкрутіша річ, яку я коли-небудь бачив», які потім йдуть і розповідають всім своїм друзям про цю технологію.
 • Радники. Важливо, щоб в проекті був радник, який не має будь-якої зацікавленості в цій компанії, а також користується великою повагою і відомий в галузі. Gnosis мав двох членів Ethereum в своїй консультативній раді і за 12 хвилин продав токенів на 12,5 млн. доларів США.
 • Презентація для інвесторів. Це означає участь в конференціях протягом 4-6 місяців, як мінімум, в Північній Америці, Азії та Європі. Наприклад, Augur почав свою кампанію за 6 місяців до свого ICO. Згодом вони залучили 5 мільйонів доларів, а ринкова капіталізація в даний час складає більше 200 мільйонів доларів.

Не варто опускати руки через відсутність досвіду в криптоекономічному просторі. Навіть, якщо вашій команді не вистачає цього елементу - можна компенсувати це, маючи значні переваги по пунктах 2, 3 і 4.


Майк Косташ, радник Token As A Service, першого в історії «токенізованого закритого фонду», організатор консорціуму з 50 криптовалютних хедж-фондів - Blockchain Investors Consortium і співголова серії конференцій d10e, пропонує кілька «самородків мудрості» в ICO:

 • Важливо встановити часові періоди як для підприємців, так і для інвесторів, щоб уникнути сценарію пампу і дампу. Це дуже схоже на перехідні періоди для акцій компанії. Замість виплати всіх токенів за один день - щомісяця, протягом декількох місяців, або років виплачується певний відсоток.
 • Є певні небезпечні явища, яких слід уникати - це коли керуюча команда нічого не робить, відео компанії не роз'яснюють принципи роботи проекту, немає MVP (мінімально-життєздатний прототип) і проведених компанією робіт недостатньо або не вдалося досягти результату через 3 роки.
 • Дуже важливо звернутися до громадськості і знайти інвесторів на ранніх етапах, щоб отримати зворотній зв'язок по проекту і ICO ще перед запуском.
 • Потрібно мати відмінних менеджерів спільноти і провести презентації по всьому світу. Майте контент і маркетинг не тільки англійською мовою, а й китайською, арабською, корейською, японською і т. д. Люди інвестують з усіх куточків світу.
 • І найголовніше, як тільки ви закінчите своє ICO, обов'язково тримайте зв'язок з інвесторами, наприклад, за допомогою оновлень по проекту не рідше одного разу на місяць. Тепер у вас є великий список публічних інвесторів, яких важливо тримати в курсі справ.

У Косташа є чек-лист, в якому описано, як найкращим чином перевіряти ICO.

Досягнення маркетингових, правових і технологічних цілей є дорогою справою. Багато компаній тепер збирають окремі гроші або проводять pre-sale тільки для оплати всіх витрат на ICO. За оцінками Косташа, люди збирають від 200 до 500 тисяч доларів тільки для підготовки всіх окремих елементів.

На закінчення, важливо нагадати, що хоча і може здатися, що криптовалюта вже нікуди не дінеться - переконайтеся, що ви правильно визначилися щодо суми, необхідної для підтримки бізнесу. Якщо ще один ведмежий ринок буде загрозливо головувати протягом року або двох, як це було між 2014 і 2016 роками, ви можете втратити частину грошей. Це був важкий урок для команди Ethereum, яка залучила фінансування в Bitcoin-ах, коли ціна була 600 $. Через шість місяців ціна впала до 200 $ і залишалася нижчою 600 $ протягом наступних двох років.

З цією інформацією ви тепер озброєні знаннями, необхідними для благополучного, безпечного і легального запуску власного успішного ICO.

У криптовалютній екосистемі багато розумних людей, але деякі з них шахраї, а інші - хакери. Інвестори повинні проявляти належну обачність перед вкладеннями, а підприємці пам'ятати, що безпека і технологія - це приоритет номер один. 10-мільйонний ICO, раптово вистрілив в 100 000 000 $ - це те, що всі хочуть, але краще належним чином підготуватися ще до початку прискорення.
0


Шановне товариство!
Якщо Ви виявили помилку, або "мертве" посилання, виділіть проблемний фрагмент мишкою та натисніть CTRL+ENTER.
У діалоговому вікні, що з'явилося, опишіть проблему та надішліть повідомлення Адміністрації ресурсу. Дякуємо!
Схожі публікації:
Додавання коментаря
Шановне товариство!
При додаванні коментарів на сайт Вам слід враховувати наступне: всі коментарі перевіряються Адміністрацією на предмет відсутності спаму. При виявленні ознак спаму, в залишеному Вами коментарі, сам коментар буде негайно видалений, а Ваша IP-адреса буде заблокована без попередження! Облікові записи користувачів, що розсилають спам, блокуються / видаляються без права подальшого відновлення.

Публікація коментарів, від незареєстрованих на сайті користувачів, відбувається після їх модераторської перевірки.

З повагою, Адміністрація сайту.

Ваше ім'я (обов'язково):

Ваш E-Mail :

Підтвердження коду безпеки :

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий

Введіть код (обов'язково):

Популярні матеріали
Опитування
В якій (географічно) частині України Ви постійно/здебільшого проживаєте?