Розслідування Business Insider: Як працює схема pump-and-dump на криптовалютному ринку

CryptoExplorer         Немає коментарів    
937 переглядів
Криптовалютні біржі рясніють схемами pump-and-dump («накачування і скидання»), які вважаються незаконними на ринках більшості країн і штовхають на фінансові втрати інвесторів, які нічого не підозрюють. Саме такий стан справ побачив Business Insider в результаті свого розслідування, пропонуємо вам переклад статті.

При організації подібних афер криптовалютні трейдери часто використовують для обміну повідомленнями додаток Telegram. Їхня стратегія полягає в тому, щоб раптово роздути вартість якої-небудь криптовалюти, скоординувавши групу зацікавлених покупців.

Потім, коли ціна активу [в результаті купівлі за заявками з завищеною цінною - прим. ред.] починає рости, вони привертають увагу інших інвесторів, які нічого не підозрюють, щоб ті спокусилися зростаючим курсом криптовалюти. Організатори «пампу» швидко продають монету і отримують прибуток. Валюти різко падають в ціні через кілька хвилин після початкового сплеску, залишаючи другу хвилю інвесторів зі збитками.

Аналогічні дії здійснювалися на фондовому ринку «вовком з Уолл-стріт» Джорданом Белфортом, який згодом був засуджений за шахрайство з цінними паперами. Його подвиги були екранізовані у відомому фільмі з Леонардо Ді Капріо.

Протягом двох тижнів Business Insider відстежував схеми pump-and-dump для криптовалют UBQ, VCash, Chill Coin, Magi Coin і Indorse. Всі дії відбувалися або на біржі Bittrex (США), або на російській Yobit.

Бен Йейтс, старший юрист фірми RPC, який уважно вивчив ці дії, пояснив Business Insider: «Навіть випадковий моніторинг бірж показує, що на них процвітає такий вид діяльності, особливо з альткойнами меншого тиражу».

Криптовалютні біржі і ринки не регулюються в більшості регіонів світу, і вищеописані дії не вважаються на них незаконними. Проте вони підсилюють ризики, пов'язані з цим новим видом фінансів, який в 2017 році залучив величезний капітал. Критики навіть прозвали цей простір Диким Заходом.

Схеми pump-and-dump незаконні на фондових ринках, регульованих державою, наприклад на Лондонській і Нью-Йоркській фондових біржах. Кілька юристів з цінних паперів, з якими поговорив Business Insider, стверджували, що біржі криптовалют повинні регулюватися таким ж чином. Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) заявила, що цифрові валюти в багатьох випадках повинні підпадати під дію законів про цінні папери, але поки не зробила ніяких заходів.

Ринок в $ 200 млрд.


Криптовалюти в цьому році завоювали велику популярність завдяки так званим первинним пропозиціям монет (ICO), коли стартапи випускають цифрові монети/токени в обмін на реальні гроші, які вони використовують для фінансування своїх ідей. Цими криптовалютами можна торгувати на онлайн-біржах, що пропонують велику ліквідність.

Згідно з даними CoinMarketCap, в цьому році ICO залучили понад $ 3 млрд., і в даний час в обігу перебуває понад 1200 криптовалют. Такі знаменитості, як Періс Хілтон, боксер Флойд Мейвезер-молодший, репер The Game і DJ Khaled, допомагали просувати ICO і відповідні цифрові валюти.

У той час як роздрібні інвестори кинулися освоювати новий ринок, багато експертів попереджали про потенційні небезпеки простору, який зароджується.

Навіть Джордан Белфорт, який свого часу відсидів 22 місяці за шахрайство з цінними паперами та відмивання грошей, недавно сказав, що ICO - це «гігантська афера, яка вибухне у всіх на очах».

Європейський наглядовий комітет з цінних паперів і ринків (ESMA) заявив, що ICO - це «надзвичайно ризиковані і високоспекулятивні інвестиції» і «багато які з монет або токенів не мають ніякої внутрішньої цінності крім можливості їх використання для доступу до певних послуг/продуктів». Інвестори ризикують «повною втратою своїх коштів», попередив ESMA.

Незважаючи на аналогічні попередження інших регуляторів, в цьому році ринок криптовалют наблизився до $ 200 млрд. Відомі криптовалюти, такі як Bitcoin, Ethereum і Bitcoin Cash, за своєю вартістю складають 80% ринку. Крім них на ринку є величезна кількість монет з низькою вартістю, і більшість з них мають незначний попит, що робить їх придатними для маніпуляцій pump-and-dump.

Ринкова маніпуляція для "чайників"


Організатори схеми pump-and-dump штучно підвищують ціну активу, а потім пропонують його нічого не підозрюючим інвесторам. Шахраї спочатку організують скупку певної криптовалюти на заданій біржі у встановлений час. Хвиля попиту підштовхує ціну вгору.

Потім «пампери» використовують соціальні мережі, онлайн-форуми, чати і дошки оголошень для залучення нових покупців. Як правило, вони стверджують, що ціновий сплеск свідчить про подальше тривале зростання. Потім вони продають свої монети/токени новим покупцям, які входять на ринок, за вищою ціною. У більшості випадків таке скоординоване скидання знижує ціну криптовалюти до рівню, який передував накачуванню.


1. Організатор встановлює час і місце в Telegram-чаті
2. У потрібний момент називається монета/токен і «починається памп»
3. Трейдери усіма силами приваблюють покупців в соцмережах і форумах

Однак неясно, наскільки часто ті, хто бере участь в схемах pump-and-dump, отримують від них прибуток, так як немає ніякої гарантії, що кожне конкретне накачування приверне на ринок досить нових покупців. На більшості регульованих ринків такі маніпуляції незаконні незалежно від того, залишилися організатори у виграші чи ні.

Маті Грінспен, старший аналітик ринку торгової платформи eToro, що займається криптовалютними ринками, пояснив Business Insider: «Схеми pump-and-dump - справжня проблема. Крім того факту, що це незаконно і неетично, результати можуть бути абсолютно непередбачуваними».

Бен Кінгслі, партнер фірми Slaughter & May, що спеціалізується на фінансовому регулюванні, також прокоментував: «Якщо ви підбиваєте людей говорити: «Це фантастика - я вражений, що ще не всі вклалися в це», мова йде про стимулювання попиту з метою продажу на зростаючому ринку, це так звана ринкова маніпуляція для чайників».

Бен Йейтс з RPC в свою чергу заявив: «Скоординовані схеми pump-and-dump, які ми спостерігаємо на криптовалютних ринках, давно під забороною на фондових ринках. Це фактично канонічні зразки ринкового маніпулювання».

Спільнота PumpKing


Учасники маніпуляцій не надто намагаються приховувати свою діяльність. «Памп» криптовалют регулярно згадується в Telegram-каналах.


Одне з угруповань, PumpKing, розміщувало посилання на інструкції по pump-and-dump на Bittrex, а також посилання на групи Facebook і канали Telegram, де організовуються «пампи» із залученням нових інвесторів на ринок.

Такі канали втягують людей у не найбільш законну діяльність, обіцяючи швидкий прибуток. Керівництво PumpKing пише: «Наш pump-and-dump буде складатися з чотирьох основних етапів, і ми наполегливо рекомендуємо розділити ваші кошти на три частини, щоб отримати максимальний прибуток».

Спільнотою PumpKing управляє користувач Telegram, який називає себе Ton Montana, що є явним відсиланням до персонажу «Хрещеного батька». Telegram непогано зашифрований, і користувачі можуть ховатися під псевдонімами, так що їх важко відстежити. Той же «Тон Монтана» не відповів на повідомлення Telegram, відправлене Business Insider.

Неясно, скільки людей залучено в схеми pump-and-dump. Однак очевидно, що координовані групи складаються з тисяч чоловік. Спільнота PumpKing налічує понад 14 тис. учасників.

Майкл Джексон, венчурний капіталіст з Mangrove Capital і фахівець з ICO, сказав Business Insider: «Думаю, що це поширена річ. Багато хто, хто бере участь в pump-and-dump, ймовірно, просто не знають про незаконність таких дій і думають, що це звичайний піар. Однак є країни, де за подібне можна опинитися у в'язниці».

По секрету всьому світу


Багато криптовалютних трейдерів, очевидно, в курсі проблеми pump-and-dump. Деякі з них писали про це в блогах, застерігаючи інших трейдерів і інвесторів.

Так, індійський трейдер Абдул Кадір Фарід в липні написав, що люди «отримують прибуток від операцій pump-and-dump і опосередковано обкрадають нових учасників групи або людей, які купують монети за вищою ціною».

Брайан Шустер написав в своєму блозі: «Багато користувачів, які купили монети на піку, залишаються з криптовалютами, які втрачають у вартості. Ці покупці - справжня знахідка для організаторів pump-and-dump, так як вони будуть платити десятикратну ціну за криптовалюти, які насправді нічого не варті».

«Регулятори будуть поступово рухатися до вирішення»


Схеми pump-and-dump продовжують існувати, оскільки ринки і біржі криптовалют не регулюються. Фінансові спостерігачі по всьому світу тільки починають розбиратися з ICO, а регулятори США і Великобританії попереджають інвесторів про ризики на цих ринках. Китай, тим часом, заборонив як ICO, так і торги в юанях на криптовалютних біржах.

Кінгслі з Slaughter & May вважає, що по відношенню до аферистів з криптовалютами слід в дотримуватися такого ж підходу, як і на ринках цінних паперів, так як їх дії приносять таку ж шкоду, «примушуючи людей страждати і підриваючи цілісність ринків».

Голова SEC США заявив на початку листопада, що він «ще не бачив ICO, які в достатній мірі безпечні».

Неясно, чи знають біржі Yobit і Bittrex про те, що на їх платформах відбувається pump-and-dump. Біржа Yobit не відповіла на запит про коментар від Business Insider.

Представник Bittrex побічно відповів на поставлені питання через онлайн-форму зворотнього зв'язку, заявивши, що компанія «активно навчає новий персонал і оптимізує систему для кращого задоволення попиту».

Департамент фінансових послуг Нью-Йорку (NYDFS) відмовився коментувати, чи відомо йому про шахрайство з використанням pump-and-dump на криптовалютному ринку, і не повідомив, чи займається хтось розслідуванням подібних фактів на біржі Bittrex.

SEC також відмовилася від коментарів. Раніше, цього літа, Комісія попередила, що більшість монет/токенів, випущених через ICO, повинні кваліфікуватися як цінні папери і, отже, підкорятися правилам для цінних паперів. Вона також повідомила інвесторам, що варто побоюватися ICO, навіть, якщо їх рекламують знаменитості.

Джексон з Mangrove Capital сказав Business Insider: «Регулятори будуть поступово рухатися до вирішення, визнаючи цінність ICO і необхідність створення відповідної нормативної бази».

Він також вважає, що ринок перейде до саморегулювання, а біржі стежитимуть за тим, щоб учасники «діяли певним чином і з хорошими намірами» - так само, як і фондові біржі.
+1


Шановне товариство!
Якщо Ви виявили помилку, або "мертве" посилання, виділіть проблемний фрагмент мишкою та натисніть CTRL+ENTER.
У діалоговому вікні, що з'явилося, опишіть проблему та надішліть повідомлення Адміністрації ресурсу. Дякуємо!
Схожі публікації:
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Популярні матеріали
Опитування
В якій (географічно) частині України Ви постійно/здебільшого проживаєте?
Ежедневные акции, распродажи и скидки в китайских, российских и украинских интернет-магазинах