Стейблкойни на підйомі: якими бувають стабільні криптовалюти і навіщо вони потрібні

CryptoExplorer         Немає коментарів    
854 перегляди
Автор мережевого видання CoinJournal, Алекс Т., розповідає про різні аспекти такого явища, як stablecoins - стабільні криптовалюти. Поки стейблкойни недостатньо добре відомі широкому загалу і мало хто розуміє їх суть, однак вони мають великий потенціал (але і несуть в собі ризики всупереч назві).

Починаючи з минулого року стейблкойни переживають зростання популярності і зміцнюють позиції. Але складається враження, що більшості користувачів криптовалют або людям, які просто ними цікавиться, не вдається зрозуміти саму концепцію стейблкойнів.

Головна причина в тому, що концепція дійсно складна, особливо якщо враховувати, що більшість проектів не готові до масштабного використання або взагалі являють собою лише white paper, які свідомо важкі для розуміння. У цій статті ми маємо намір познайомити читачів з концепцією стейблкойнів і детально розглянути деякі з них.

Що таке стейблкойн


Стейблкойн - це криптовалюта, цінові характеристики якої стабільні. Таке визначення належить засновнику 1confirmation, Ніку Томаіно. Більшість з них прив'язані до американського долара, але деякі мають намір з часом перейти до валютного кошика або індексами, таким як індекс споживчих цін. Таким чином виражається мрія про створення валюти, незалежної від фіату.

Криптовалюти у всіх відношеннях революційні і змінюють правила гри. Вони служать зразковим засобом обміну, але їх волатильність створює користувачам проблеми. Волатильність, а також зростаючі комісії за транзакції - ось головні чинники, через які криптовалюти поки не приживаються в торгівлі. Саме через них кілька традиційних компаній відмовилися від Bitcoin в якості платіжного засобу. У стейблкойнів, навпаки, є шанси стати основою фінансових додатків на блокчейні, особливо з врахуванням того, що деякі з них призначені для роботи зі смарт-контрактами. На думку кількох впливових осіб в цьому секторі і венчурних капіталістів, потенціал стейблкойнів перевершує такий у Bitcoin. Це може звучати неправдоподібно, але, дізнавшись про переваги стейблкойнів, ви, швидше за все, погодитеся з такою оцінкою.

Ідея криптовалюти зі стабільною ціною виникла кілька років тому, але лише в минулому році стейблкойни почали по-справжньому набирати обороти завдяки запуску (за допомогою венчурного капіталу) підприємств Basecoin і Carbon і такого проекту, як MakerDAO, робота над яким зайняла не один рік.

Навіщо потрібна стабільна криптовалюта


Один з найпоширеніших аргументів на користь стейблкойнів полягає в тому, що вони здатні застрахувати нас від волатильності: можна убезпечитися від ринкових коливань, зберігаючи стейблкойни, а не, наприклад, Bitcoin або Ethereum. Так, якщо ціна Bitcoin становить $ 8000 і ви продали один Bitcoin за стабільну монету, прив'язану до долара США, то ви отримуєте 8000 одиниць стабільної монети. Уявімо, що за тиждень ціна Bitcoin падає до $ 7000. Але у вас як і раніше є стейблкойни ціною в $ 8000, які можна в будь-який момент конвертувати назад в Bitcoin. Таким чином, ви не втрачаєте $ 1000 в результаті волатильності. Інші варіанти використання - це ринки прогнозів, деривати, опціони і т.д. Якщо ви укладаєте парі з широкими тимчасовими рамками, використання стейблкойна представляється дуже здоровим вибором в порівнянні зі звичайною криптовалютою.

Види стейблкойнів


Стейблкойни можна поділити на три великі категорії: забезпечені фіатними валютами, забезпечені криптовалютами і такі, що не мають забезпечення. З врахуванням того, що екосистема ще дуже молода, можна припустити, що в майбутньому виникнуть стейблкойни, які не вписуються ні в одну з цих категорій, але поки ми зупинимося на такій класифікації. Одну монету, яка вже стоїть особняком, ми розглянемо ближче до кінця статті.

Стабільні монети, забезпечені фіатом


Для монет цієї категорії характерний більш централізований підхід, в рамках якого центральний орган володіє грошима, які слугують забезпеченням і випускає токени, які їх представляють. Можливо, це найпростіший і прямолінійний метод створення стабільної монети: випуск токена, що представляє резерви, що зберігаються центральною структурою.

Найпопулярніший приклад - це Tether. З ринковою капіталізацією приблизно в $ 2,3 млрд. і внутрішньоденним торговим обігом понад $ 1 млрд. ($ 1,4 млрд. на момент написання статті) на папері він здається однозначно успішним проектом, але при пильному розгляді стають очевидні сумнівні моменти. Наприклад, Bitfinex виступає відповідачем за позовом свого аудитора - компанії Friedman (Bitfinex та Tether, за деякими даними, очолює одна і та ж людина).

Tether справляє враження монети, у якій є потенціал стейблкойна, але не дуже відповідає його критеріям, враховуючи централізацію. Крім того, деякі аналітики вважають, що цей токен використовувався для накачування ціни Bitcoin. Одна з найсерйозніших проблем стейблкойнів, забезпечених фіатом, полягає в тому, що користувачі змушені довіряти центральному органу, який володіє фіатними резервами. Поки така модель, особливо в разі Tether, не продемонструвала видатних результатів: крім згаданих звинувачень в накачуванні Bitcoin і розгляду з аудитором.

Також є підозри в тому, що компанія платіжно неспроможна і насправді токени не забезпечені обіцяним об'ємом доларів. Єдине благо, яке несе подібна архітектура - це цінова стабільність. Монета централізована, але все одно може витримати найбільш-негативну ринкову кон'юнктуру, таку, як недавній спад після масивного зростання в грудні. Є інше важлива обставина: стабільні монети, які застосовують подібну схему, «обмежені морально застарілими платіжними засобами».

Стабільні монети, забезпечені криптовалютами


Стейблкойни, забезпечені фіатом - найпростіший і найцентралізованіший варіант. Ідеї децентралізації суперечить сам факт необхідності довіряти центральному органу. Більш того: щоб успішно масштабуватися, стейблкойну необхідна значна ринкова капіталізація. У разі забезпечених фіатом стейблкойнів емітент не може безпечним і надійним чином зберігати такий обсяг грошей, не кажучи вже про те, що простій такого капіталу - недозволена розкіш.

У пошуках більш децентралізованого підходу ми приходимо до стейблкойнів, забезпеченим криптовалютами. Тут є один нюанс: оскільки криптовалюти надзвичайно волатильні, спроба забезпечити ними монету вимагає великих обсягів цифрових валют, тобто, знову ж таки, величезного капіталу. Такий підхід не знайде розуміння у всіх користувачів і не відповідає ідеї нової форми грошей. Нік Томайно, голова фонду 1confirmation, що забезпечує стейблкойн MakerDAO, каже:

Контроль з боку користувачів і мінімальна волатильність - ці дві якості є святим Граалем не тільки цифрових валют, але і валют як таких.

Криптовалюта MakerDAO, розробка якої ведеться з 2015 року - приклад моделі, зрозуміти будову якої не так-то просто.

Стейблкойни, що не мають забезпечення


Більшість стейблкойнів такого роду використовують алгоритм або систему, яка збільшує і зменшує їх запас в залежності від ціни монети. Ця модель заснована на кількісній теорії грошей, яка стверджує, що загальний ціновий рівень товарів і послуг прямо пропорційний обсягу грошової маси, яка знаходиться в обігу. У контексті таких стейблкойнів, які не мають забезпечення це означає, що розміри запасу монет визначаються ціною. Якщо ціна вище $ 1, запас збільшується, якщо менше $ 1 - зменшується. Подібний механізм покликаний чинити тиск на ціну в бік підвищення і зниження в міру необхідності. Один із прикладів такого стейблкойна - анонсований в жовтні 2017 року Basecoin, який підтримують найбільші гравці сектора, включаючи фонд Andreessen Horowitz і Metastable Capital.

Basecoin використовує три системи токенів (Basecoin, Base bonds і Base shares), намагаючись створити архітектуру, аналогічну алгоритмам центрального банку. Коли запас скорочується, система пропонує власникам токенів бонди за ціною $ 1 за штуку за субсидійованою ставкою. Надалі виплачується основна сума кредиту ($ 1) плюс відсоток. Монети, які використовуються для купівлі цих бондів, знищуються - відповідно, запас скорочується. Коли згодом потреба в монетах зростає, запускається система збільшення запасу. Як тільки створюються нові монети, насамперед їх виплачують власникам бондів. Така частина мотивуючої структури Basecoin. Крім цього, Basecoin використовує інший токен під назвою Base shares, який являє собою монету з фіксованим запасом, створеним на генезис-блоці. Коли бейс-бонди виплачені, а потреба в нових монетах як і раніше присутня, власники Base shares отримують дивіденди у формі нових Basecoin-ів.

Ще є Carbon - інший багатообіцяючий стейблкойн без забезпечення. Автори цього проекту в минулому працювали в Стенфордському та Колумбійському університетах, а також в компанії ConsenSys. Монета призначена для роботи зі смарт-контрактами, що дає їй унікальну конкурентну перевагу у вигляді вбудованої можливості застосування у фінансових додатках. З огляду на бум децентралізованих додатків (поширення ігор на основі Ефіріум), каталізатором прогресу фінансових децентралізованих додатків, швидше за все, стануть стейблкойни, сумісні зі смарт-контрактами.

Ще один проект, який заслуговує на згадку - Saga, який, мабуть, не потрапляє ні в одну з вищеназваних категорій, але в своєму розпорядженні солідний експертною радою, що включає Джейкоба А. Френкеля (голову JP Morgan Chase), Еміна Гюна Сірера (професора Корнельського університету і директора IC3), Зєєва Сураські (одного з творців PHP 3) та інших.

Saga отримала $ 30 млн. від видних венчурних компаній, таких як Lightspeed, Singulariteam і Mangrove, має грандіозні плани і спирається на потужну команду консультантів. Фактично Saga являє собою неанонімну стабільну криптовалюту, яка радикально відрізняється від всіх інших стейблкойнів. Вона забезпечена так званим «змінним частковим резервом», по суті - запасом традиційних валют. Обсяг грошової маси варіюється в залежності від розміру економіки Saga. Передбачуваний токен SGA буде доступний в четвертому кварталі 2018 року, проте лише акредитованим інвесторам.

В цілому стейблкойни - особливо цікаве і багатообіцяюче явище, яке може стати трендом 2018 року. Істотний інтерес з боку венчурного капіталу, а також поступове зростання зацікавленості традиційних компаній і організацій породжує здорову конкуренцію.

Схоже, що в підсумку виграє одна по-справжньому стабільна монета, яка отримає гігантський шматок пирога, але на це потрібен час. Поки ж монети, подібні Tether, несуть серйозні ризики для всієї екосистеми, оскільки можуть виявитися бульбашками: якщо Tether не зможе підтримати більше 2,2 млрд. токенів, які перебувають в обігу, наслідки для криптовалютної економіки будуть катастрофічними. Забезпечені криптовалютами монети, такі як MakerDAO, схоже, не будуть прийняті в широких масштабах, незважаючи на свої амбіції і технічний розвиток. Втім, це наша суб'єктивна думка.

Якщо поглянути на речі ширше, стає очевидно, що сфера стейблкойнів росте. У 2017 році був досягнутий значний прогрес і в 2018-му ми повинні побачити кілька значних інновацій у вигляді запуску стейблкойнів без забезпечення. Якщо вони виявляться ефективними, екосистема може піти в новому напрямку.
0


Шановне товариство!
Якщо Ви виявили помилку, або "мертве" посилання, виділіть проблемний фрагмент мишкою та натисніть CTRL+ENTER.
У діалоговому вікні, що з'явилося, опишіть проблему та надішліть повідомлення Адміністрації ресурсу. Дякуємо!
Схожі публікації:
Інформація
Відвідувачі, які знаходяться у групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
Популярні матеріали
Опитування
Яким гаманцям для зберігання криптовалют Ви надаєте перевагу?