Що таке криптовалюта Ethereum (ETH): особливості і відмінності

CryptoExplorer         Немає коментарів         Ethereum
204 перегляди
Перші чотири роки після запуску, Bitcoin був одноосібним лідером блокчейн-індустрії. Інші криптовалюти, наприклад, Litecoin, були його форками. Розробники віртуальних монет брали за основу програмний код криптовалюти Bitcoin, і, вносячи деякі доповнення, запускали нову мережу. Але такий стан справ влаштовував далеко не всіх членів блокчейн-спільноти. Особливості програмного коду BTC обмежували вектор застосування цифрових активів фінансовою системою і не давали розкрити весь потенціал інноваційної технології. В результаті з'явився Ethereum, криптовалюта, що стала головним конкурентом «цифровому золоту».

Що таке Ethereum


Ethereum - це універсальний інструмент для запуску децентралізованих додатків, що працюють на смарт-контрактах. Криптовалюта Ефір є обмінною одиницею екосистеми. Ethereum іноді називають Bitcoin 2.0, але, не дивлячись на певну схожість, у цих проектів принципово різні призначення. Головною цінністю мережі Ethereum не є криптомонети, а можливості віртуальної платформи. На базі Ефіріума запускаються всілякі блокчейн-проекти, починаючи від ставок на спорт і інтернет-казино, і закінчуючи благодійними фондами. Отримати доступ до системи дуже просто. Потрібно всього лише активувати браузерне розширення Meta Mask.

Хто створив Ethereum


У 2013 році молодий канадський програміст, засновник журналу Bitcoin Magazine, Віталік Бутерін, разом зі своїм колегою Гевідом Вудом, представили концепцію блокчейн-платформи Ethereum. Криптовалюта в цій мережі грала роль не тільки платіжного засобу, але, і дозволяла обмінюватися ресурсами безлічі веб-сервісів, що працюють в піринговій мережі. В ході проведеної в наступному році ICO-компанії вдалося зібрати 31 000 BTC (18 000 000 $). Віталіку Бутеріну вдалося залучити до нового проекту увагу солідних банків і фінансових організацій. Мережу Ethereum запустили в тестовому режимі влітку 2015 року. Але весь набір опцій став доступний тільки через 9 місяців, коли був створений і впроваджений протокол Homestead.

У червні цього ж року була виявлена вразливість програмного коду The DAO, системи, яка автономно управляє інвестиційними капіталами. Через помилку в програмі хакери вкрали приблизно одну третину всіх монет, перемістивши їх в відгалуження ланцюжка ChildDAO, яке було повністю під їх контролем. Але все ж ці кошти виявилися замороженими на місяць завдяки особливостям проекту The DAO.

Віталік Бутерін разом з частиною спільноти Ethereum вирішили повернути гроші інвесторам. В результаті 20.06.2016 року в мережі стався хардфорк, (розвилка блокчейну), яка скасувала зміни, зроблені хакерами. Але інша частина спільноти вирішила залишитися в проекті The DAO, так утворилася криптомережа Ethereum Classic.

Навіщо потрібен Ethereum


Десятки тисяч комп'ютерних програм, написаних на різних мовах програмування, тепер могли запускатися і взаємодіяти між собою на одному майданчику, що значно розширило сферу застосування технології блокчейн. За словами Віталіка Бутеріна Ethereum, це новий інтернет, з усіма його можливостями і необмеженими перспективами. Розумні контракти, ідею яких запропонував ще в кінці минулого тисячоліття професор Нік Сабо, є «секретним інгредієнтом» Ethereum. По суті вони представляють собою додатки для ПК, які контролюють оплату угоди. Програма виконує операцію if-then (якщо ..., то), приклад: «Якщо людина покладе 10 гривень в кавовий автомат, то автомат видасть стаканчик кави». Смарт-контракти ефективно підтримують транзакції і дотримання умов договору і в повністю віртуальному середовищі.

Крім того, на базі платформи Ethereum проводиться безліч ICO, для чого і був розроблений єдиний стандарт токенів під назвою ERC20. Абревіатура розшифровується як «Запит на коментарі Ефіріума». Стандарт ERC20 гарантує відповідність всіх проектів фіксованим стандартам безпеки і гарантує їх стабільність всередині мережі.

Вторинним продуктом мережі є Ефір, валюта, що служить витратним матеріалом для забезпечення розумних контрактів. Розробники вважають, що ETH це цифрове паливо, що підтримує функціонал віртуальної машини. Проект EVM створений для запобігання атаки «відмова в обслуговуванні». EVM контролює заборону стороннього доступу до внутрішнього стану програми, розгорнутої на платформі Ethereum, запобігаючи потенційним перешкодам всередині мережі. При активації нової програми або виконання транзакції мережа обробляє дані, скомпільовані в «байт-код», який віртуальна машина дешифрує і виконує. Завдяки EVM, додатки, написані на різних комп'ютерних мовах, можуть ефективно взаємодіяти.

Звідки беруться монети


Всі монети криптомережі постійно знаходяться в блокчейні. Слово «блокчейн» перекладається як «ланцюжок блоків» і дослівний переклад є найточнішим визначенням. Блокчейн - це чітко структурований ланцюжок інформаційних блоків, кожен з яких представляє собою набір транзакцій, зашифрованих криптографічним методом. Над пошуком хеш-підпису трудяться майнери. Хешем називають результати обробки криптографічної функції, що працює шифратором даних. Для створення нового блоку використовується обчислювальне обладнання. Генерація займає приблизно 15 секунд, після цього блок перевіряється і записується в блокчейн. За кожен доданий блок майнери отримують винагороду 3 ETH. Одноосібний (соло) майнінг вже давно не практикується, тому винагороду, зазвичай, отримує сервер колективного майнінгу (пул), розподіляючи її потім між усіма учасниками процесу. Так з'являються монети Ethereum в поточний період.

Чим забезпечений Ethereum


Запитання чим забезпечений Ethereum, так само, як і чим забезпечений Bitcoin, або інші монети децентралізованих мереж вже багато років задають противники криптовалют.

Їм слід поставити зустрічне запитання: «Чим забезпечений долар США, який є єдиною грошовою одиницею у світовій фінансовій системі?»

Будь-які гроші повинні бути підкріплені відповідною кількістю товару. У долара немає такого забезпечення. Ці «грошові знаки», готівкові та безготівкові, паперові та електронні, є нічим не забезпеченою світовою валютою. Але оскільки практично всі держави і більшість їх населення тримають свої активи і накопичення в доларах США, то його використання при взаєморозрахунках стало загальноприйнятою нормою. Це договір без гарантій і зобов'язань.

«Єретиків», які намагаються вийти з доларової системи взаєморозрахунків, чекає торгова, економічна, а якщо знадобитися, то й військова блокада, санкції, арешти іноземних рахунків у всіх іноземних банках, і тому подібні заходи. Фактично американський долар забезпечений ядерним кийком і найбільшими, за чисельністю складу, збройними силами. Дуже надійне забезпечення, краще і не треба.

Платформа Ethereum дає можливість обійтися без посередників при укладанні угод, захищає від зовнішнього втручання і цензури, забезпечує незмінність і безпеку. Нові монети Ethereum створюються за суворим сталим алгоритмом, закладеним в програмному коді системи, всі транзакції захищені криптографічним підписом.

По суті, забезпеченням Ethereum є всі переваги блокчейн-технології та особливості програмного коду, що дозволяє використовувати платформу для укладення смарт-контрактів.
Система в автоматичному режимі вивчає умови і обставини угоди і аналізує її безпеку. Транзакції також відбуваються без участі людей, розумні контракти на платформі Ethereum'а вважаються виконаними після того, як вони підтверджені іншою стороною і не мають зворотнього ходу. Результати виконання заносяться у відкритий реєстр.

Можливості мережі Ethereum цікавлять великий бізнес, вже створена глобальна спільнота EEA (Enterprise Ethereum Alliance). У її структурі працює 19 технічних, промислових і юридичних консультативних груп. Членами EEA є 250 компаній з 45 країн, серед них:

  • Microsoft;
  • JP Morgan;
  • Intel.

Всі члени організації активно вивчають можливості побудови світової блокчейн-економіки.

Різниця між Bitcoin і Ethereum


А тепер прийшла пора розібрати всі відмінності між Ethereum'ом і першою криптовалютою Bitcoin. Ми коротко говорили про них на початку статті, але давайте розберемо їх більш детально, систематизуємо і зведемо в таблицю.

Параметри мережіBitcoinEthereum
Рік створення20092015
Мета створенняАльтернативна платіжна система, покликана замінити традиційні грошіСистема для розробки і запуску додатків, що працюють на розумних контрактах
Алгоритм хешуванняSHA-256Ethash
Протокол безпекиProof-of-workProof-of-work. У вересні 2018 відкладено перехід на Proof-of-Stake.
Емісія21 000 000Необмежена
Час створення нового блокуБіля 10 хвилин12-15 секунд
Винагорода за підписаний блок12,5 BTC3 ETH
Команда розробниківНевідомий геній Сатоші НакамотоВіталік Бутерін,
Гевін Джеймс Вуд,
Джозеф Любін

За великим рахунком криптовалюти Bitcoin і Ethereum не є прямими конкурентами. Ethereum це внутрішній платіжний засіб для клієнтів децентралізованої системи, а Bitcoin - міжнародний фінансовий інструмент, що дозволяє здійснювати платежі анонімно і з мінімальною комісією. У мережі Bitcoin криптовалюта є кінцевим продуктом, в ній весь сенс існування його блокчейну. Bitcoin - це цифровий аналог доларів, гривень та інших національних валют. Монети Ethereum - це скоріше цифрові акції компанії, що надає послуги клієнтам в рамках тимчасової мережі.

Як можна отримати Ethereum


Емісія криптовалюти ETH необмежена, тому видобуток може продовжуватися вічно, але розробники неодноразово озвучували плани по переходу з традиційного POW-майнінгу (доказ роботи) на POS (доказ володіння). Чим відрізняється ці алгоритми захисту криптосистеми тема окремої статті, але, якщо пояснити коротко, то перехід на POS означає завершення майнінгу на будь-якому обладнанні. Для отримання нових монет знадобиться тільки комп'ютер з локальним гаманцем і чим «товщим» буде гаманець, тим продуктивніший POS-майнінг. На першому етапі буде працювати комбінована система і певна частка емісії залишиться під контролем POW, а інша частина буде віддана валідаторам. Регламент переходу з Proof-of-Work на Proof-of-Stake і всі особливості форджингу Ethereum'а, містить оновлений алгоритм Casper, на якому буде працювати мережа Ethereum 2.0.

Втім, конкретні терміни нікому не відомі, а поки криптовалюта Ethereum є однією з найбільш профітних для власників GPU-рігів. Купуєте набір відеокарт і інші комплектуючі, збираєте і налаштовуєте майнінг-ферму і видобуваєте Ефіріум на свій криптогаманець. Уже створені перші ASIC-майнери для заробітку Ethereum'а, але висока вартість робить їх малорентабельними.

Що можна купити за Ethereum


Ethereum, в першу чергу, призначений для забезпечення smart-контрактів, але його можна використовувати як платіжний засіб. Перелік магазинів, які приймають криптовалюту, дивіться на сайті https://www.coinpayments.net/store-directory. І, звичайно, ви можете продати Ethereum за традиційні гроші, на торговому майданчику або в обмінному пункті.

Як купити Ethereum


Якщо ви не бажаєте видобувати криптовалюту самостійно, то придбати монети Ethereum за фіат можна на таких біржах, як:

  • Kuna;
  • Bifinex;
  • Kraken;
  • Coinbase.

Багато торгових майданчиків працюють з парою BTC/ETH. Купити або продати Ethereum за гривні, долари або іншу криптовалюту можливо на десятках інтернет-обмінників, повний перелік яких шукайте на сайті моніторингу https://www.bestchange.com.

На криптовалютних біржах потрібна реєстрація, а для здійснення операцій з традиційними грошима ще і верифікація аккаунту. Ви надаєте адміністрації біржі копії банківських рахунків і документів, що підтверджують вашу особу та місце проживання, і чекаєте результатів перевірки. Інтернет-обмінники дозволяють зберігати анонімність, але беруть більш високу комісію і курс на різних сайтах може істотно відрізнятися. Щоб не втратити свої гроші користуйтеся послугами тільки перевірених онлайн-сервісів.

Як правильно зберігати монети


Основне правило зберігання криптомонет - не використовувати для довгострокового зберігання депозити торгових майданчиків (бірж). Щоб цифрові активи були в цілковитій безпеці, ви повинні берегти від зловмисників секретні ключі вашого гаманця. Що з себе являє приватний ключ?

Ethereum, як і інші блокчейн-проекти, застосовує асиметричну криптографію для створення комбінацій з цифр і латинських букв, що забезпечують доступ до вашої частки віртуальних активів. Коли ви створюєте новий гаманець, система генерує закритий ключ і до нього прив'язується публічний ключ (адреса гаманця). Особливістю публічного ключа Ethereum є те, що він завжди починається з «0x» і нечутливий до регістру клавіатури. Адресу гаманця ви повідомляєте будь-якому учаснику мережі, від якого очікуєте переказу монет. Приватний ключ завжди тримайте в таємниці, він необхідний тільки для виконання вихідних транзакцій.

Найпопулярніший гаманець для зберігання Ethereum'а - це MyEtherWallet. Він не вимагає завантаження блокчейну на жорсткий диск, простий в управлінні і досить надійний. Особливо, якщо синхронізувати його з апаратним гаманцем/сейфом Trezor або Ledger Nano S. Апаратні гаманці/сейфи - це пристрій схожий на флешку з міні-дисплеєм, призначений для безпечного зберігання ваших приватних ключів.

Ніколи не зберігайте приватні ключі в електронному вигляді на звичайних флешках, а тим більше на жорстких дисках ПК. Якщо хтось просить повідомити приватний ключ, нібито для пересилання грошей на вашу електронну адресу, ніколи цього не робіть. Не хваліться зайвий раз на форумах балансом вашого криптогаманця і не розкривайте спосіб зберігання. Завантажуйте і встановлюйте програми для роботи з цифровими активами тільки з перевірених джерел. Ось коротко і все, що потрібно знати для безпечного зберігання Ethereum.

Висновок


Як сказав один з керівників платформи Ethereum, Віталік Бутерін:

Блокчейн Ethereum виконує 15 переказів в секунду, а повинен 100 000. У команди розробників є дві основні стратегії по масштабуванню - першого і другого рівнів. Для прискорення обробки транзакцій буде використаний шардінг, його сенс в розподілі транзакції за різними вузлами мережі, підібраних випадковим чином. Цей прийом допоможе прискорити роботу блокчейну в 1000 разів, а може і більше.


Існують і інші способи прискорення обробки транзакцій. Зовсім недавно стартап Offchain Labs запустив основну версію Arbitrum, призначеного для масштабування мережі Ethereum. Використання Arbitrum дозволяє смарт-контрактам на платформі Ethereum обробляти до 500 транзакцій в секунду. Завдяки відкритому вихідному коду, кожен програміст може створювати децентралізовані додатки, здатні обробити великий обсяг даних без шкоди приватності замовника. Коректне виконання угоди гарантує спеціальний механізм AnyTrust Guarantee. Рішення Arbitrum, що представляє собою надбудову над основною мережею, підходить до будь-якої платформи, але зараз проводиться тестування версії для блокчейну ETH.

Якщо команді проекту вдасться реалізувати свої плани, це не тільки зміцнить позиції Ethereum'а в блокчейн-індустрії, а й прискорить експансію цифрових грошей в світову фінансову систему. Майбутнє за кіберекономікою і гроші майбутнього - це не папір, і навіть не золото, а математика.
0


Шановне товариство!
Якщо Ви виявили помилку, або "мертве" посилання, виділіть проблемний фрагмент мишкою та натисніть CTRL+ENTER.
У діалоговому вікні, що з'явилося, опишіть проблему та надішліть повідомлення Адміністрації ресурсу. Дякуємо!
Схожі публікації:
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Популярні матеріали
Опитування
В якій (географічно) частині України Ви постійно/здебільшого проживаєте?
Ежедневные акции, распродажи и скидки в китайских, российских и украинских интернет-магазинах