Що таке Хешграф (Hashgraph)? Чи стане нова технологія альтернативою блокчейну?

CryptoExplorer         Немає коментарів         Hedera Hashgraph
238 переглядів
17 вересня запустилося публічне бета-тестування мережі Hedera Hashgraph - розподіленого реєстру із заявленою пропускною спроможністю 10 000 транзакцій в секунду. Платформа також запустила власний токен HBAR, сервіс смарт-контрактів і зберігання файлів, а на її базі вже працюють три десятки додатків. Як влаштована нова платформа Hedera Hashgraph, в чому її відмінність від блокчейну і чи вистачить у неї сил зайняти його місце на крипторинку.

Що таке хешграф?


Хешграф (Hashgraph) - більш ефективна альтернатива блокчейну. Це теж розподілений реєстр, але використовує інший спосіб запису блоків. Замість чіткої послідовності блоків (блокчейну), хешграф використовує спрямований ациклічний граф (Directed Acyclic Graph - DAG), який записує інформацію нелінійно, без послідовного ланцюга блоків.

На базі DAG вже діють такі криптовалюти, як IOTA, Byteball і Tangle. Завдяки DAG, хешграф обіцяє всі переваги блокчейну, але без його недоліку у вигляді низької швидкості транзакцій.

У найзагальнішому вигляді хешграф працює наступним чином:

 • учасники мережі (ноди) обмінюються даними по протоколу Gossip;
 • інформація про транзакції відправляється двом випадковим вузлам, передає їх, в свою чергу, двом іншим вузлам - і так по експоненті, поки кількості поінформованих нод не вистачить для верифікації транзакції;
 • ноди обмінюються одна з одною тільки даними про транзакції, а не всією інформацією про мережу, при цьому інформація зберігається не в блоках, а в хешах - тому все відбувається набагато швидше, ніж в блокчейні;
 • транзакції записуються в хронологічному порядку - можна відстежити їх історію.

Це і називається хешграф - запис про порядок всіх транзакцій. У хешграфі кожна нода знає всю історію транзакцій, тому для досягнення консенсусу використовують «віртуальне голосування» - не треба координувати всі ноди між собою: кожна з них вже знає, як «проголосує» інша.

Надійність алгоритму математично описується як асинхронна візантійська стійкість до помилок (ABFT). Простіше кажучи, його дуже складно (практично неможливо) зламати, а щоб вплинути на мережу, знадобилася б згода понад двох третин учасників.

Чим хешграф відрізняється від блокчейну?


Хешграф, як і блокчейн, використовує розподілені обчислення для створення нових елементів системи, децентралізованого зберігання даних, хешування та інших функцій. Його також можна використовувати для розрахунків, платежів та переказів, запуску смарт-контрактів і зберігання файлів. Але у нього є ряд переваг перед блокчейном:

 • велика масштабованість і швидкість - до 500 000 транзакцій в секунду, а потенційно - і до мільйона (наприклад, у Visa - 56 000 транзакцій в секунду, а у мережі Bitcoin - всього 3-4 транзакції за той же період часу);
 • чим більша кількість учасників мережі, тим вища її пропускна здатність;
 • не потрібно проводити складні і дорогі обчислення: для транзакцій вистачить 1 Гб пам'яті (адже можна отримувати лише дані про транзакції, а не всю мережу), а транзакції підтверджують кілька довільних учасників - не потрібно задіювати всю мережу;
 • немає майнінгу і доказу роботи (proof-of-work), а значить, немає і конкуренції між майнерами, штучного уповільнення швидкості, потреби в дорогому обладнанні;
 • практично нульові комісії;
 • стійкий до DDoS-атак, ботнетів і брандмауерів;
 • код хешграфу запатентований, а значить проекту не загрожують форки.

Передбачається, що завдяки високій продуктивності, хешграф ідеальний для вирішення комерційних завдань, мікроплатежів, онлайн-ігор, децентралізованих фінансових ринків.

Hedera Hashgraph: хто стоїть за проектом і які його цілі?


Алгоритм хешграфу розробив і запатентував в 2016 році американський математик Лімон Бейрд. Права на алгоритм належать компанії Swirlds, співзасновником і директором з розвитку якої є Бейрд.


Технологія компанії Swirlds була помічена банками США - в жовтні 2017 року Національна асоціація кредитних спілок (CUNA) і Асоціація кредитних спілок Mountain West (MWCUA), що утворюють консорціум з 6000 банків, вибрали Swirlds для створення загальної корпоративної мережі. Успіх дозволив виділити проект в окрему платформу: «Hedera Hashgraph Platform». Swirlds надала Hedera Hashgraph ексклюзивну ліцензію, за якою компанія отримає 10% від виручки Hedera Hashgraph.

Hedera Hashgraph - публічна платформа, запатентованого Бейрдом хешграфа. З березня по серпень 2018 року проект провів ICO, що зібрало $124 млн. Закрите тестування мережі почалося в грудні 2018 року. Код перевірили декілька аудиторських компаній, але тільки зараз розробники приступили до публічного тестування.

Щоб не втратити контроль над мережею, компанія запустила консенсусний механізм: керуюча рада (Hedera Governing Council), яка визначає розвиток проекту. Членів ради вибирає керівництво Swirds. У кожної компанії один голос, незалежно від її вкладень, - розробники вважають, що це завадить компаніям-учасникам ради домовлятися між собою.

Згідно зі статутом, максимально в раді може бути 39 учасників, але компанії повинні змінюватися кожних пару років. Зараз в керуючу раду входять 11 компаній: Boeing, IBM, DLA Piper, FIS Global, Magazine Luiza, Nomura Holdings, Tata Communications, Deutsche Telekom, T-Labs, Swisscom Blockchain і Swirlds.

Короткий огляд запущеної мережі


Зараз Hedera Hashgraph пропонує три продукти: криптовалюту, смарт-контракти та файловий сервіс. Будь-який користувач може створити акаунт в мережі, відкрити рахунок або створити dApp на базі Hedera Hashgraph, пройшовши KYC-перевірку. За заявами розробників, мережа буде підтримувати до 10 000 транзакцій в секунду, а час підтвердження транзакції - 3-5 секунд.

Смарт-контракти та файлові сервіси теж доступні в мережі Hedera Hashgraph, але поки їх пропускна здатність - до 10 транзакцій в секунду, при цьому заявлені швидкості будуть поступово збільшуватися, а середня комісія за транзакцію складе $0.0001.

HBAR, криптовалюта проекту, використовується для оплати мережевих послуг (запуск смарт-контракту, зберігання файлу або комісія за транзакцію), dApps, побудови тимчасових платіжних і мікроплатіжних бізнес-моделей, а також для захисту мережі від зловмисників. На старті за токен пропонували $0.36, але до 26 вересня ціна опустилася до $0.03. Зараз монета доступна на 14 криптовалютних біржах, таких як Bittrex, Galaxy Digital, Liquid, OkCoin, OKEx, і Upbit серед інших.

У той же час компанія Hedera Hashgraph попередила, що Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) може вважати HBAR цінним папером, проте, на думку компанії, HBAR не є цінним папером. Токен поки не підтримує жоден апаратний гаманець - компанія активно працює над інтеграцією HBAR з гаманцем Ledger Nano S.

Всього випущено 50 млрд HBAR. Перші монети, вартістю понад $379 млн, дісталися ICO-інвесторам проекту, які брали участь в токенсейлі на $124 млн. Ще $1.95 млн. HBAR дісталися консультантам, продавцям і іншими учасникам мережі. Решта монет керуюча рада буде випускати на ринок протягом 15 років.

Що стосується платформи Hedera Hashgraph, то вона сумісна з мовою програмування Solidity і смарт-контрактами Ethereum - будь-який смарт-контракт, розроблений для Ethereum, може бути перенесений на Hedera і перезапущений в більш швидкій мережі. Але, хоча будь-який користувач може створювати смарт-контракти і додатки для платформи, тільки члени керуючої ради мають право запускати розподілені ноди, управляти механізмом консенсусу (PoS) і підтримувати мережу.

Бета-версія запущена з 13 нодами основної мережі, керованими радою. Розробники також можуть запускати дзеркальні ноди, які представляють собою загальнодоступні записи всіх узгоджених рішень в мережі. Поступово Hedera Hashgraph дозволить запускати ноди будь-якому користувачеві.

Також на платформі вже працюють 32 dApps. Серед них:

 • АdsDax і AdProv - децентралізовані рекламні платформи;
 • Chainlink - сервіс смарт-контрактів;
 • Certara - додаток компанії, що допомагає в розробці ліків;
 • All Over Chain - сервіс по токенізаціі нетрадиційних активів;
 • HEX - децентралізована біржа;
 • Intellectual Property Vault - сервіс зберігання документів.

Бета-тестування триватиме до початку наступного року, після чого розробники опублікують вихідний код. Пізніше компанія планує підвищити продуктивність мережі, відкрити доступ до інших функцій платформи (наприклад, API-сервісу Hedera Consensus) і залучити нових учасників в керуючу раду (в тому числі «блакитних фішок»).

Hedera Hashgraph - вбивця блокчейну?


Думки з приводу перспектив хешграфу і Hedera Hashgraph протилежні. Одні експерти пророкують технології стати вбивцею блокчейну і ощасливити все людство, забезпечивши технологічний прорив.

Ось що може принести хешграф:

 • звести до мінімуму загрози DDoS- і хакерських атак, ботнетів і спаму;
 • змінити структуру світового інтернету, зробивши його децентралізованим (без посередників), а значить, більш швидким, дешевим і ефективним;
 • збільшити швидкість взаємодії розумних пристроїв один з одним - інтернет речей отримає потужний поштовх до розвитку.

Однак, згідно з іншою точкою зору, хешграф не несе нічого принципово нового: це просто більш досконала версія блокчейну, яка буде співіснувати паралельно з більш застарілими. Перспективи Hedera Hashgraph здаються привабливими, але поки система не вивчена, а додатки на ній тільки запустилися. За 10 років навіть вже звичний нам блокчейн так і не знайшов масового застосування.

Віра в Hedera Hashgraph великих компаній говорить про те, що до нього варто ставитися максимально серйозно - це не черговий скам. Але бізнес вже декілька років вкладає кошти в блокчейн-проекти просто про всяк випадок. Ми постійно чуємо про нові партнерства і інвестиції, але більшість подібних проектів не реалізуються, а їх токени не ростуть в ціні.

Звичайно, хешграф не вб'є блокчейн. Нові криптовалюти не вбивають Bitcoin - чому ж ще один розподілений реєстр повинен вбити блокчейн? Адже важливі не тільки швидкість, але і історія проекту, його популярність, спільнота і інфраструктура.

У будь-якому випадку, потенційні переваги хешграфа роблять його дуже цікавим проектом, за яким варто уважно стежити. Адже, якщо Hedera Hashgraph - це майбутнє, то було б прикро його пропустити.
0


Шановне товариство!
Якщо Ви виявили помилку, або "мертве" посилання, виділіть проблемний фрагмент мишкою та натисніть CTRL+ENTER.
У діалоговому вікні, що з'явилося, опишіть проблему та надішліть повідомлення Адміністрації ресурсу. Дякуємо!
Схожі публікації:
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Популярні матеріали
Опитування
Яким пристроям для майнінгу криптовалют Ви надаєте перевагу?
Ежедневные акции, распродажи и скидки в китайских, российских и украинских интернет-магазинах