Які формати бувають у Bitcoin-адрес?

CryptoExplorer         Немає коментарів         Bitcoin
139 переглядів

Що таке Bitcoin-адреса в форматі legacy?


Legacy-адреса - це стандартна для мережі Bitcoin адреса, запропонована Сатоші Накамото. Інакше цей формат ще називають P2PKH (Pay To Public Key Hash), оскільки він вимагає від одержувача підпис, обчислений з приватного ключа, і публічний ключ. Скрипт транзакції виходу за допомогою криптографічних функцій звіряє їх з хешем публічного ключа - і, в разі збігу, дозволяє витрачати кошти. Імовірність того, що система прийме некоректно зазначену адресу становить 1232, тобто один випадок з 4,29 млрд.

Legacy-адресу можна дізнатися по префіксу 1 (і m або n в тестовій мережі). До основних мінусів такої адреси відносяться чутливість до регістру при введенні даних, більш високі комісії за операції, низька швидкість подвійного хешування контрольної суми, більшої ваги в QR-кодах і незручність запису на мобільному пристрої або на папері.

Приклад legacy-адреси: 1BUrDeWstWetqBFn5Au8m4JFg2xJaKVN4

З яких частин складається Bitcoin-адреса в форматі legacy?


Legacy-адреси унікальні, зазвичай складаються з 26-35 символів і являють собою 160-бітові хеші відкритого ключа ECDSA ключової пари. З появою SegWit-адрес їх стали називати старими, проте, спочатку вони були досить ефективним засобом представлення locking scripts в більш зручному для користувачів вигляді і зменшення ризиків відправки коштів на некоректну адресу.

Стандартна Bitcoin-адреса складається з таких частин:

  • префікс;
  • згенерований в результаті застосування до приватного ключа алгоритмів SHA256 і RIPEMD публічний ключ;
  • контрольна сума.

Чому в Bitcoin-адресах буває різна кількість знаків?


Якщо при перетворенні приватного ключа на початку результату з'явилися нулі, в рядок Bitcoin-адреси в форматі legacy вони не включаються, і тоді він скорочується на відповідну кількість знаків. Тому Bitcoin-адреса може складатися не з 34, але теоретично навіть з 20 символів.

Як зашифровані частини legacy-адреси?


Всі частини Bitcoin-адреси в форматі legacy зашифровані з захистом від помилок по системі кодування Base58Check. В основі коду лежить латинський алфавіт. Ви ніколи не побачите в такій Bitcoin-адресі символи, які легко сплутати між собою (знаки плюс і мінус, коса риска, нуль, великі літери "o" і "i", рядкова "L"). Відповідно до системи Base58Check в них застосовуються тільки такі 58 символів:

123456789ABCDEFGHJKLMNPQRSTUVWXYZabcdefghijkmnopqrstuvwxyz

Що таке Bitcoin-адреса в форматі P2SH?


P2SH-адреси (Pay to script hash) з'явилися в пропозиції щодо поліпшення Bitcoin BIP-0016 в січні 2012 року, завдяки головному науковому співробітникові Bitcoin Foundation, Гевіну Андресену. Вони мають ту ж структуру, що і legacy-адреси, але починаються з цифри 3.

Такі адреси припускають, що при переказі коштів одержувач повинен мати скрипт, що підходить до скрипту хешу. Ця особливість дозволяє знижувати комісію за переказ Bitcoin відправником, перекладати комісійні витрати на одержувача і створювати адреси з мультипідписом.

Технологія P2SH може дозволити використання коштів будь-яким користувачем або, навпаки, заборонити для всіх. Важливо пам'ятати, що Bitcoin-адреси в форматі P2SH підтримують SegWit, але не є його нативним рішенням. Непідтримуючі SegWit криптогаманці можуть проводити SegWit-транзакції завдяки механізмам P2WPKH-в-P2SH і P2WSH-в-P2SH.

Приклад P2SH-адреси: 3H28N5WuREZ93CNmhWcRcrnykWrMqkhFyWN

Що таке Bitcoin-адреса в форматі SegWit?


Навесні 2016 року розробники Пітер Велле і Грег Максвелл в оновленні BIP-0173 запропонували новий формат адреси: Bech32 (часто він ще називається SegWit-адреса, P2WPKH - Pay to Witness Public Key Hash). Сам протокол SegWit (Segregated Witness, «відокремлений свідок») припускав скорочення розміру блоку в мережі Bitcoin за рахунок видалення з нього підпису і був активований в кінці серпня 2017 року.

SegWit-адреси починаються з bc1 (в тестовій мережі - з tb), містять до 90 знаків (частіше - близько 42), при цьому пишуться або тільки в верхньому (для QR-кодів), або тільки в нижньому регістрі (переважно).

SegWit-адреси складаються з:

  • частини, яка легко читається людиною,
  • роздільника (1),
  • даних і контрольної суми.

Якщо при введенні адреси було допущено до чотирьох помилок, контрольна сума, яка входить в Bech32-адреси, не зійдеться. Завдяки застосованому в рішенні коду Боуза-Чоудхурі-Хоквінгема (БЧХ-коду) помилки будуть автоматично виправлені.

При запису Bech32-адреси застосовуються такі 32 символи: аcdefghjklmnpqrstucwxyz234567890

Приклад Bech32-адреси: bc1uf5tdn87k2uz7r2kl5zrfww362ch3746lq5vse7

Які плюси і мінуси використання Bech32-адрес?


З новими адресами QR-коди стали менші, а захист від помилки вищий. Крім того, використання Bitcoin-адрес в форматі Bech32 на сьогодні для користувачів більш вигідно, адже комісія за відправку коштів з них нижча, а швидкість обробки вища. Головний мінус Bech32-адрес - їх підтримують не всі криптогаманці і сервіси.

Серед перших підтримку таких адрес додали апаратні криптогаманці Ledger Nano S, TREZOR і Digital Bitbox, десктоп-криптогаманці Electrum і Armory, мобільні криптогаманці Edge, GreenAddress (для iOS- і Android-пристроїв), а також Samourai Wallet, Wasabi Wallet, GreenBits і Electrum (для Android-пристроїв).

Чи можна переводити Bitcoin'и з legacy-адреси на SegWit-адреси?


Активація SegWit в мережі Bitcoin була софтфорком - це значить, що нова і попередня версії зберегли сумісність. Тобто ви можете без проблем переводити кошти з legacy-адреси на SegWit-адреси. На рівні блокчейну проблем з різницею в форматах адрес не існує.

На практиці складнощі виникають, якщо користувач хоче перевести кошти зі своєї legacy-адреси, наприклад, створеної на криптобіржі, на bc1-адреси, а торгова площадка технічно ще не впровадила підтримку нового формату адрес. У такому випадку варто використовувати нехай і менш ефективну, ніж bc1-, але все ж більш просунуту, ніж legacy- P2SH-адресу.

У зворотньому напрямку, з bc1-адреси на legacy-адреси, кошти мають надійти без проблем.

Які оглядачі блоків відстежують bc1-адреси?


Стежити за адаптацією Bitcoin-адрес формату Bech32 зручно на спеціальній сторінці в Bitcoin Wiki. На сьогодні bc1-адреси парсять і індексують оглядачі блоків Blockstream.info, Apirone.com, Bitaps.com, Bitupper Explorer, Blockchair, Blockonomics, Blockpath, BTC.com, chaindex і OXT. У той час, як Blockcypher, Insight і Tradeblock не роблять ні те, ні інше, а blockchain.info не підтримує індексування.
0


Шановне товариство!
Якщо Ви виявили помилку, або "мертве" посилання, виділіть проблемний фрагмент мишкою та натисніть CTRL+ENTER.
У діалоговому вікні, що з'явилося, опишіть проблему та надішліть повідомлення Адміністрації ресурсу. Дякуємо!
Схожі публікації:
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Популярні матеріали
Опитування
В якій (географічно) частині України Ви постійно/здебільшого проживаєте?
Ежедневные акции, распродажи и скидки в китайских, российских и украинских интернет-магазинах