Чи можуть смарт-контракти замінити адвокатів

CryptoExplorer         Немає коментарів    
558 переглядів
У 1996 році фахівець з інформатики та криптографії, Нік Сабо, озвучив ідею смарт-контрактів. Він вважав, що цифрова революція радикально змінить наші життя, відкриє шлях для нових інститутів і способів формалізації відносин, що становлять ці інститути.

Сабо хотів створити контракт, який стане «набором зобов'язань, виражених в цифровій формі, включаючи протоколи, в рамках яких сторони виконують свої зобов'язання». Після цього старі, паперові, нудні контракти повинні були б піти в небуття.

У той час Сабо вже бачив величезний потенціал нової цифрової епохи. Однак його ідеї втілилися лише в 2015 році з появою Ethereum.

З моменту запуску, Ethereum став другою за величиною криптовалютою світу. Його розробники ставлять перед собою амбітні завдання. Як і ідеї Ніка Сабо, Ethereum був розроблений і створений (головним чином Віталіком Бутеріним) з однією ключовою метою: забезпечити роботу смарт-контрактів.

Що таке смарт-контракти?


Смарт-контракти - це децентралізовані, оцифровані угоди, що включають в себе складний набір інтегрованих в код правил. Якщо говорити простою мовою, то це зобов'язання в цифровій формі, взяті на себе обома сторонами без участі будь-яких посередників. Смарт-контракт стежить за виконанням всіх обіцянок і управляє відповідними фінансовими потоками.

Смарт-контракт усуває необхідність довіряти третій стороні. Всі умови містяться в самому коді. Краща аналогія для смарт-контрактів - торгові автомати. Якщо людині захотілося попити, вона може підійти до кавового автомату, опустити в нього потрібну суму і отримати напій. У деяких випадках автомат викидає гроші назад - каву від нього отримати не вдається. Покупець виконує свою частину угоди (опускає монети), автомат виконує свою (заварює каву). Аналогічним чином влаштовані і смарт-контракти.

Оскільки сам по собі контракт є комп'ютерним протоколом, який можна перевірити, підписати і включити в блокчейн, немає потреби в третій стороні. Контракти підписані між кінцевими користувачами і виконуються автоматично.

Ця технологія використовується для забезпечення активів, заснованих на блокчейні: іпотечних кредитів, децентралізованих фінансових мереж, реферальних/бонусних платформ, одягу з функцією моніторингу здоров'я, для систем управління витратами і багато чого іншого.

У традиційних контрактах, які використовуються банками, брокерами, владою, ріелторами та ін., третя сторона описує умови і становить шаблон документу. Смарт-контракти розробляються самостійно або за допомогою простої і зручної платформи. Потім вони підписуються цифровим, безпечним і прозорим способом усіма сторонами-учасницями.

Дві особливості роблять смарт-контракти унікальними: незмінність і розподіленість. Код зберігається в блокчейні, тому його практично неможливо зламати. Після підписання смарт-контракт не можна змінити. Він перевіряється всієї мережею, і будь-яка спроба впливати на код буде одразу помічена. Цей механізм підтримує впевненість сторін в тому, що всі умови будуть виконані.

Ажіотаж навколо смарт-контрактів


Інтерес до смарт-контрактів стає дедалі більшим. До них починають придивлятися багато фінансових установ і юридичні фірми. Вважається, що в майбутньому вони можуть частково замінити юристів і професіоналів в інших областях. Усуваючи необхідність в сторонніх посередниках, смарт-контракти потенційно чинять тиск на ринок праці.

Хоча контракти представляють собою складні і закодовані угоди, може знадобитися багато часу, перш, ніж вони почнуть використовуватися в юриспруденції і судах, паралельно з традиційними механізмами.

У нинішній формі смарт-контракти відмінно підходять для ріелторів і тих, хто хоче уникнути непотрібних платежів адвокатам або юридичним компаніям, а також для тих, хто розробляє засновані на блокчейні децентралізовані додатки (dApps).

Економія часу і грошей на юридичних послугах - вагома причина переключитися на смарт-контракти. На жаль, існує одна серйозна проблема: що робити, якщо сторони захочуть внести зміни в закодований набір інструкцій?

Їх неможливо змінити при неправильному налаштуванні або за бажанням сторін. Річард Хоулетт з Selachii LLP пропонує обійти це обмеження, включивши в первинний код алгоритми, що дозволяють підлаштовувати умови контракту при необхідності. У цьому випадку він, як і раніше, буде стежити за виконанням зобов'язань між сторонами, але при виникненні невідповідностей в положеннях або при конфлікті інтересів пріоритет матимуть допрацьовані умови (в крайньому випадку можна буде призупинити дію контракту).

Юридичні переваги смарт-контрактів


Дослідники Школи права Джорджтаунського університету прийшли до висновку, що смарт-контракти - це інноваційні механізми. Вони дозволяють заключити зобов'язуючий договір між сторонами, і в подальшому будуть використовуватися в судах, поряд з традиційними юридичними угодами. Великою перевагою смарт-контрактів виступає незмінність інформації. Крім того, вони дозволяють заощадити час, оскільки не вимагають втручання третьої сторони (на зразок юриста або банку). Ця особливість робить смарт-контракти більш гнучкими і фінансово ефективними, дозволяючи зекономити на комісії. Забезпечуючи точність і автономність, смарт-контракти не потребують допомоги посередників. Учасники можуть підписати угоду, не чекаючи сторонньої перевірки. Смарт-контракт може створити будь-хто бажаючий - для цього потрібен тільки криптовалютний гаманець.

Висновок


Смарт-контракти забезпечують найвищий рівень безпеки всіх включених даних. Завдяки цьому зменшується можливість для обману і маніпуляцій. Вони економлять час, знижують витрати і є відмінним рішенням для цифрових платежів. Поки смарт-контракти не готові повністю замінити юристів, однак цілком здатні поборотися з ними за частку на ринку.
0


Шановне товариство!
Якщо Ви виявили помилку, або "мертве" посилання, виділіть проблемний фрагмент мишкою та натисніть CTRL+ENTER.
У діалоговому вікні, що з'явилося, опишіть проблему та надішліть повідомлення Адміністрації ресурсу. Дякуємо!
Схожі публікації:
Інформація
Відвідувачі, які знаходяться у групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
Популярні матеріали
Опитування
Яким гаманцям для зберігання криптовалют Ви надаєте перевагу?