Zcash, Morero, Dash: анонімність під забороною, тривожні сигнали для конфіденційних криптовалют

CryptoExplorer         Немає коментарів         Zcash Morero Dash
329 переглядів
Bitcoin і інші криптовалюти привертають все більш пильну увагу регуляторів і політиків у всьому світі. Влада не приховує свого прагнення відстежувати пересування коштів, і, стикаючись з перешкодами, обмежують або навіть забороняють використання цифрових валют.

Найбільш відомий такий приклад - прийняті FATF основні положення для криптовалютної індустрії, згідно з якими Bitcoin-біржі та інші постачальники криптовалютних послуг (VASPs) зобов'язані дотримуватися процедури KYC, AML і CFT, за аналогією з традиційними фінансовими компаніями.

Однак виконанням цих рекомендацій заважають проблеми суто технічного характеру, що виникають із-за децентралізованої природи криптовалют. І якщо у випадку з Bitcoin і рядом інших альткойнів засоби відстеження до певної міри ще можуть бути впроваджені, у випадку з так званими анонімними криптовалютами ситуація приймає дещо інший оборот.

В результаті, деякі торгівельні платформи, як показують недавні приклади, вибирають шлях найменшого опору і просто знімають їх з торгів. Так, з 30 вересня підтримку Monero (XMR), Dash (DASH), Zcash (ZEC), Haven (XHV), BitTube (TUBE) та PIVX припинила велика південнокорейська біржа Upbit, а з 10 жовтня така ж доля чекає орієнтовані на приватність монети на південнокорейській платформі біржі OKEx. В обох випадках представники бірж відзначили, що таке рішення пов'язане з неможливістю в повному обсязі виконувати рекомендації FATF.

Це створює досить цікавий прецедент, який може мати глибокі наслідки для анонімних криптовалют. Так, ряд експертів навіть побоюється, що в разі масового делістингу їм може загрожувати повне забуття. Але чи настільки критична ситуація?

Заборона анонімних криптовалют в Японії


Перші тривожні дзвінки для анонімних криптовалют почали лунати ще в березні 2018 року, коли про майбутнє зняття з торгів Monero, Dash і Zcash оголосила японська біржа Coincheck.

Рекомендації FATF на той час ще не було вжито, а причиною такого рішення стало розпорядження Японського агентства фінансових послуг (FSA) про приєднання до національної системи запобігання відмиванню грошей і фінансуванню тероризму. Винесено воно було в результаті комплексної перевірки Coincheck після пам'ятного злому в січні того ж року, в результаті якого біржа втратила понад півмільярда доларів в криптовалюті NEM.

Незабаром стало відомо, що ці події мали наслідки не тільки для Coincheck, але і для всіх інших криптовалютних бірж Японії. Уже в червні 2018 року в країні було введено повну заборону на анонімні криптовалюти, при цьому регулятор наполягав, що це рішення не тільки не зашкодить розвитку криптоіндустріі, але і зробить її максимально прозорою і безпечною для інвесторів.

Доводи традиційно зводилися до тверджень про те, що анонімні криптовалюти використовуються для відмивання грошей та іншої протиправної діяльності, а також унеможливлюють ідентифікацію їх власників.

«Варто всерйоз підняти питання про те, чи можна дозволити регульованим біржам використовувати такі валюти», - заявляли представники FSA незадовго до набрання рішенням чинності.

Окрему увагу при цьому японський регулятор приділяв Monero. Це, ймовірно, було пов'язане з повідомленнями, що з'явилися про інтерес до цієї криптовалюти з боку уряду КНДР, як до інструменту для обходу економічних санкцій. Крім того, серйозно розглядалася версія про причетність північнокорейських хакерів і до злому Coincheck.

Поганий приклад заразливий?


На сьогоднішній день Японія залишається єдиною країною, яка законодавчо закріпила заборону на анонімні криптовалюти. Однак її приклад явно не дає спокою іншим державам, що, втім, зовсім не дивно. Японія була першою в світі країною, яка легалізувала криптовалюти і визначила нормативно-правове середовище для роботи бірж, і будь-яке рішення її влади пильно розглядається і іншими державами.

Так, ще в червні 2018 року в Конгрес США було внесено пропозицію прийняти додаткові законодавчі заходи для «коректного реагування на виклики», пов'язані з використанням приватних монет.

В рамках цієї ініціативи заступник помічника директора відділу розслідувань Секретної служби США, Роберт Нові, запросив розширені повноваження для правоохоронних органів, які б дозволили їм вилучати «цифрові докази» у приватних підприємств, навіть, якщо останні відмовляються надавати дані користувачів.

Складна система прийняття політичних рішень в Сполучених Штатах реалізувати подібну пропозицію поки не дозволила, проте це не означає, що американські спецслужби втратили інтерес до цього питання. Наприклад, в грудні минулого року надбанням публіки стали плани Міністерства національної безпеки США (DHS) вивчити способи аналізу транзакцій, здійснюваних з використанням анонімних криптовалют.

Більше інших, прикладом Японії, проте, надихнулася Франція - в березні 2019 року очільник фінансового комітету місцевих Національних зборів, Ерік Верт, під приводом захисту інтересів учасників ринку, запропонував заборонити обіг і торгівлю анонімними криптовалютами. Риторика все та ж: монети, протоколи яких не дозволяють ідентифікувати користувачів, можуть використовуватися для шахрайства, ухилення від сплати податків, відмивання грошей та іншої злочинної діяльності.

Що кажуть розробники анонімних криптовалют


В цілому позиція представників проектів зводиться до того, що дії бірж передчасні, оскільки заявлена анонімність цих криптовалют насправді не є великою проблемою для фахівців в області моніторингу транзакцій.

Dash ідентичний Bitcoin і на всі 100% здатний відповідати вимогам [регуляторів]. Іноді необхідна роз'яснювальна робота, щоб допомогти людям зрозуміти, чому немає юридичного визначення різниці між транзакціями в Dash і Bitcoin


, - написав у недавньому листі Bloomberg CEO Dash Core Group, Райан Тейлор.

Для забезпечення приватності транзакцій в мережі Dash задіяний механізм мікшування PrivateSend на базі технології CoinJoin, що приховує зв'язок між відправником і отримувачем. Однак, як зазначає Райан Тейлор, в цьому році Dash уклала партнерські угоди з аналітичними компаніями BlockchainIntel і Coinfirm, які тісно співпрацюють з правоохоронними органами та мають можливість в повному обсязі надавати необхідну регуляторами інформацію.

Представники компанії Electric Coin, яка стоїть за розробкою Zcash, також наполягають на тому, що їх криптовалюта, в разі необхідності, може відповідати рекомендаціям FATF. Так, директор по продукту і зв'язках з регуляторами компанії, Джек Гевіган, недавно опублікував статтю, в якій говорить, що Zcash відповідає їм навіть більше, ніж будь-який інший віртуальний актив.

Згідно з рекомендаціями FATF, постачальники послуг в області віртуальних валют при укладанні ділових взаємовідносин повинні проводити Due Diligence клієнтів (CDD). Той факт, що певний VASP підтримує Zcash або що клієнт має намір торгувати Zcash, ніяк не впливає на здатність VASP проводити такі перевірки. В цьому відношенні Zcash нічим не відрізняється від інших віртуальних валют, наприклад, Bitcoin або Ethereum, і VASP може застосовувати ті ж самі процедури


, - пише Гевіган.

Зокрема, він зазначає, що в транзакції в мережі Zcash можна включити інформацію про одержувача і відправника коштів, а постачальники послуг можуть не тільки відслідковувати суми при внесенні депозитів і виведенні коштів, а й порівнювати патерни і обсяги транзакцій з очікуваною поведінкою клієнтів, виходячи з природи їх бізнесу.

Також Гевіган призводить скріни того, як саме може бути включена інформація про учасників транзакції:


Ситуація з Monero, з точки зору регуляторів, складніша - завдяки неможливості пов'язати відправника або одержувача транзакції з якоюсь конкретною особою, впровадженою за замовчуванням взаємозамінністю монет, кільцевим підписам, які приховують суми транзакцій, і адресами-невидимками (stealth-адресами), ця криптовалюта може, ймовірно, вважатися «королевою» в світі цифрової анонімності.

Розробники Monero, втім, вказують на функцію View Key, що дозволяє побачити вхідні транзакції для певної адреси, однак для повноцінного моніторингу цього явно недостатньо.

Чи дійсно анонімним криптовалютам загрожує масовий делістинг?


Думки з цього приводу розділяються, хоча деякі експерти допускають такий сценарій розвитку подій.

«Це, безумовно, створює величезну загрозу самому існуванню приватних монет», - вважає Джессі Спайро з аналітичної компанії Chainalysis.

Раніше в цьому році Джессі Спайро став одним із співавторів відкритого листа на адресу FATF, в якому Chainalysis закликав Групу утриматися від надмірного посилення регулювання криптовалютної індустрії. Як тоді підкреслили в компанії, існуюча інфраструктура більшості бірж не дозволяє кожен раз ідентифікувати одержувача транзакції. Крім того, немає можливості визначити, чи користується одержувач особистим гаманцем або вдається до послуг VASP.

Як вже було сказано вище, проблема ускладнюється тим, що деяким біржам, як іноді складається враження, простіше зняти орієнтовані на приватність монети з торгів, ніж прикладати зусилля для дотримання рекомендацій FATF та впровадження додаткових систем управління ризиками.

«Імовірність того, що біржі будуть здійснювати делістинг монет і їх ліквідність буде знижуватися, дійсно висока», - цитує Bloomberg Джеффа Дормана, директора з інвестицій компанії з управління активами Arca.

У той же час недавні дії деяких бірж дають привід засумніватися в такій перспективі. Наприклад, у вересні ведуча за обсягами торгів біржа Binance повідомила про додавання Monero, Zcash і Dash в недавно запущений сервіс Binance Lending, а очільник компанії, Чанпен Чжао прокоментував цю подію коротким запитанням:

Чи вважаєте ви приватність фундаментальним правом?Ще більш примітною виявилася нещодавня новина про початок підтримки Dash біржею Coinbase. Той факт, що найбільша криптовалютна компанія США, абсолютно очевидно діюча в суворій відповідності до вимог регуляторів, додала «приватну» монету, змушує задуматися, чи настільки критично йдуть справи, коли дійсно є бажання і можливість зайнятися вирішенням проблеми, а не її ігноруванням.

Критики можуть нагадати, що в серпні британський підрозділ Coinbase зняв з торгів Zcash, хоча і підтримував виведення коштів виключно на непрозорі адреси. Причина, однак, була не в небажанні біржі мати справу з Zcash, а в зміні банківського партнера. Спочатку Coinbase UK працювала з Barclays, проте потім змінила партнера на лондонський ClearBank, якого, як виявилося, не влаштувала функція прихованих адрес в цій криптовалюті, навіть якщо вона і не використовувалася.

Як би там не було, три найбільші анонімні криптовалюти, як і раніше, широко представлені на провідних світових біржах, і говорити про їх «зникнення», напевно, було б все ж некоректно.

Про що говорять графіки


Якщо звернутися до цінових графіків, то на сьогоднішній день Monero, Dash і Zcash входять в Топ-30 CoinMarketCap за капіталізацією (14-е, 18-е і 29-е місця, відповідно).

Аналіз чартів з початку 2019 року дозволяє побачити загальну тенденцію зниження цін з початку червня, коли були прийняті рекомендації FATF. Це, ймовірно, можна було б віднести до реакції ринку на можливі наслідки цього рішення, однак в такому ж становищі знаходиться і більшість інших провідних криптовалют.

Цікавий, скоріше, інший факт: серед цих трьох монет тільки Monero, навіть незважаючи на зниження, що почалося в червні, з початку року перебуває в плюсі. Це стосується як ціни ($46 1 січня проти $56 за станом на 6 жовтня), так і безпосередньо пов'язаної з нею капіталізації ($774 млн проти $967 млн).


Для порівняння, DASH за цей же період впав в ціні з $79 до $71 (капіталізація знизилася з $676 млн до $644 млн; для ZCash ці показники склали $56 проти $36 і $312 млн проти $279 млн відповідно).Ці цифри також дають підстави вважати, що значна частина спільноти досить оптимістично дивиться на перспективи Monero.

Зворотній ефект?


Іноді трапляється так, що при прагненні досягти якоїсь мети - результат виявляється прямо протилежним. Не виключено, що саме це може статися і в разі з анонімними криптовалютами. Конфіденційність в наш час стає все більш затребуваною, і часто проблема навіть не в настирливому прагненні держави контролювати життя людей. Конфіденційність буває необхідна і в багатьох інших випадках, наприклад, в бізнес-діяльності, і криптовалюта все частіше розглядаються як інструмент її досягнення.

Тому одними заборонами проблему в тій площині, в якій її бачать стурбовані зростанням злочинності влади, навряд чи вирішити. Monero, Dash і Zcash - три найбільш відомі приватні монети, проте, крім них з'являються й інші орієнтовані на конфіденційність рішення, і чи не звернуться до них користувачі в разі масових заборон? А заборонити все буде не тільки неможливо, але і навряд чи доцільно.

Одним із прикладів таких нових рішень стала запущена на початку року криптовалюта Beam. Поки ще занадто молода, вона не може похвалитися високою капіталізацією (всього $32 млн і 97-е місце в рейтингу CoinMarketCap), проте вже демонструвала протягом року результати прямо протилежні показникам «ветеранів». Наприклад, це сталося в червні, коли на тлі прийнятих рекомендацій FATF і посилення риторики світових регуляторів ціна Beam стрімко пішла вгору. Доброю новиною для цієї криптовалюти став і нещодавній лістинг на Binance, який підтвердив, що команда проекту працює в правильному напрямку.


Якщо станеться найгірше


Якщо масовий делістинг приватних монет все ж станеться, робити ставку на їх «смерть» буде, тим не менш, необачно. Попит на такі рішення буде зберігатися, і це означає, що анонімні криптовалюти просто підуть з регульованих бірж на децентралізовані і p2p-платформи, або ж будуть торгуватися на біржах в юрисдикціях, які не потрапляють під дію рекомендацій FATF.

Про це свого часу попереджали і в Chainalysis, зазначивши, що регульовані біржі можуть бути «критично важливими союзниками правоохоронних органів».

У зв'язку з цим ще більшої актуальності набуває роз'яснювальна та освітня робота, яку слід вести з регуляторами розробникам проектів, торговим платформам і постачальникам послуг. В іншому випадку від делістингу анонімних криптовалют постраждають і самі представники бізнесу.
0


Шановне товариство!
Якщо Ви виявили помилку, або "мертве" посилання, виділіть проблемний фрагмент мишкою та натисніть CTRL+ENTER.
У діалоговому вікні, що з'явилося, опишіть проблему та надішліть повідомлення Адміністрації ресурсу. Дякуємо!
Схожі публікації:
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Популярні матеріали
Опитування
Яким пристроям для майнінгу криптовалют Ви надаєте перевагу?
Ежедневные акции, распродажи и скидки в китайских, российских и украинских интернет-магазинах