Стейблкойни в криптовалютах і їх застосування

CryptoExplorer         Немає коментарів    
888 переглядів
Ми живемо в епоху нової промислової революції, світова економіка і фінансова система переходять в кіберпростір. Паперові гроші поступово замінюються на цифрові, запускаються платіжні мережі, що працюють на інноваційній технології блокчейн. Для виконання фінансових операцій всередині блокчейн екосистем використовується криптовалюта. Це віртуальні монети, створювані на спеціальному обладнанні шляхом криптографічних обчислень, не прив'язані до жодного фізичного активу.

Криптовалюта продається і купується за звичайні гроші на інтернет-біржах, що неминуче призводить до спекуляції. Великі гравці ринку, заробляють штучно піднімаючи або знижуючи вартість віртуальних монет, що ускладнює використання їх за прямим призначенням. Якщо через два роки Bitcoin або Ethereum буде коштувати в десять разів більше, навіщо розплачуватися ним зараз, втрачаючи потенційний прибуток. А при низхідному тренді багато продавців самі не бажають приймати криптовалюти в якості оплати, побоюючись збитків. Щоб мінімізувати ризики при взаєморозрахунках в цифровому полі були розроблені стейблкойни. Ці блокчейн-активи, кардинально відрізняються від традиційних криптомонет Bitcoin, Ethereum або Monero.

Що таке стейблкойн, визначення


Stablecoin (стейблкойн) - це криптовалюта, що має фіксовану вартість, яка не піддається стрибкоподібним змінам подібно ціні токенів інших мереж. Головна мета випуску стабільної криптовалюти - дозволити людям здійснювати щоденну оплату товарів і послуг на блокчейні.

В ідеалі кожен стейблкойн повинен заміняти собою звичайні гроші. А значить, виступати в ролі розрахункової одиниці, що дозволяє купувати і продавати товари та послуги, порівнювати їх вартість, а також служити засобом заощадження капіталу. Але, для цього стейблкойн повинен мати реальне забезпечення, адаптуючи цифрові технології до умов сучасного ринку. Стабільність досягається декількома методами.

Принцип роботи стейблкойнів і їх види


Стейблкойни можуть бути забезпечені:

  • Іншими криптовалютами;
  • Фіатними грошима;
  • Біржовими товарами, наприклад, нафтою або дорогоцінними металами.

А також не забезпечені нічим, але при цьому їх випуск контролюється таким собі центральним органом. Головна перевага стейбелкойнів в тому, що ціна монети стабілізується активами, які коливаються за межами простору криптовалют. Біткойн і альткойни тісно взаємопов'язані, їх власники не можуть уникнути широко поширеного падіння цін, не виходячи з ринку і не ховаючись в стабільних монетах.

Стабільні криптовалюти, за умови сумлінного управління та наявності механізм викупу, навряд чи впадуть в ціні через арбітраж. Але, все ж стейблкойни з схильні до волатильності і ризику, пов'язаного з активом підтримки.

Незабезпечені стейблкойни


Ідея створення децентралізованої криптовалютної мережі, яка функціонує на основі сеньйоражу, належить Роберту Сеемсу. Сеньйораж - це прибуток, що отримується від виробництва монет. Така практика широко використовується державами, які регулярно проводять емісію грошей.

Стейблкойни, не підкріплені іншими базовими активами, регулюються за допомогою смарт-контрактів, що гарантує децентралізацію і прозорість ціноутворення. Якщо попит на монету дуже високий і ціна різко йде вгору, розробники випускають нову партію грошей для зниження курсу. Коли монет занадто багато їх вартість падає, тоді надлишок вилучається з обігу, стабілізуючи баланс попиту і пропозиції.

Незабезпечені стейблкойни, повністю децентралізовані і не залежать від інших блокчейн-мереж, або фіатних грошей. Але, вони найменш надійні і при падінні інтересу з боку інвесторів можуть повністю припинити своє існування.

Забезпечені іншою цифровою валютою


Щоб випустити стейблкойн, забезпечений іншою криптовалютою, компанія повинна мати в резерві подвійний обсяг базового активу. Наприклад, якщо така криптовалюта буде дорівнювати вартості Ефіріума, на кожну стабільну монету потрібно забезпечення в розмірі 2 ETH.

Таким чином, ціна стейблкойна утримується при падінні курсу основної криптовалюти. Але все ж при критичному зниженні вартості застави проект йде на дно і самоліквідується.

Забезпечені фідуціарними грошима


Найбільш популярні стейблкойни забезпечені фідуціарними або, як кажуть американці, фіатними грошима. У нинішніх реаліях, ідея прив'язки стабільної криптовалюти до американського долара сподобалася багатьом. Перший блокчейн проект цього типу, стейблкойн Tether (USDT), був запущений в 2015 році, він існує і досі. Згодом у нього з'явилися аналоги, так само були розроблені криптовалюти, забезпечені євро і японською йєною. Уряд Австралії вивчає можливість випуску криптовалюти, залежної від місцевого долара, а скандально відомий libra стейблкойн, прив'язаний до USD, викликав справжню паніку у банкірів і чиновників більшості розвинених країн світу.

Переваги підкріплених «фіатом» цифрових монет:

  • Стабільність - курс може коливатися в межах 2-3% не більше;
  • Зручність ціноутворення - кожен стейблкойн за номіналом дорівнює одиниці тієї чи іншої національної валюти.

Недоліки блокчейн-аналогів фіатних коштів:

  • Абсолютна централізація мережі - забезпечення знаходиться у одного депозитарію, від якого повністю залежить життєздатність проекту;
  • Залежність від зовнішніх регуляторів - криптовалюта, прив'язана до долара або інших звичайних грошей, автоматично стає об'єктом підвищеної уваги з боку державних органів;
  • Втрата цінності - інфляція національної валюти відбивається на прив'язаному до неї стейблкойні.

На перший погляд, забезпечення у вигляді певної суми доларів США, здається дуже надійним. Але слід врахувати, що саме поняття фідуціарні гроші позначає платіжні засоби, що не мають внутрішньої вартості, в тому числі - банкноти, не забезпечені золотим та іншими дорогоцінними металами.

Опорою для будь-якої традиційної валюти є законодавча база. Держава вказує людям, які проживають на її території приймати паперові купюри за номіналом. Переводити свої капітали в фіатні стейблкойни на довгострок - не дуже вдала ідея, вони призначені для поточних розрахунків.

Популярні стейблкойни


За 4 роки створено понад 50 стабільних криптомонет, і їх кількість продовжує рости. Представимо вам найвідоміші стейблкойни. Список очолюють проекти з найбільшою ринковою капіталізацією.

  • Tether (USDT) - монета прив'язана до американського долара США. Криптовалюта Tether знаходиться на 4-му місці рейтингу CoinMarketCap, капіталізація 10 960 402 629 $, пропозиція 4 108 044 456 USDT;
  • USD Coin (USDC) - випущений компанією Circle, служить інструментом для безперешкодної передачі долара США через блокчейн. Капіталізація USDC 478 758 270 $, кількість монет в обігу 473 666 214;
  • PAX - криптовалюта трасту Paxos, який багато років працює в сфері фінансових послуг, являє собою окрему платформу для здійснення платежів. Внутрішній токен жорстко прив'язаний до долара США. Капіталізація Pax 260 888 899 $, ринкова пропозиція 257 916 262 PAX;
  • TrueUSD - як стверджує адміністрація мережі: «Кожен TrueUSD на 100% забезпечений доларами США, розташованих у відповідних депозитаріях». Капіталізація проекту 194 769 668 $, в обігу перебуває 192 669 521TUSD;
  • DAI MakerDao (DAI) - токен стандарту ERC-20. Ціна криптовалюти прив'язана до USD, але проект не має фіатного резерву. Цифрові токени DAI забезпечуються Ефіріумом. Монета розташована на 57 місці в CoinMarketCap з капіталізацією 81,48 млн доларів;
  • STASIS EURO (EURS) - випущений заснованим на Мальті блокчейн-стартапом Stasis. Монети EURS, забезпечені євровалютою. Ринкова капіталізація проекту 34 928 161 $, головне завдання - дозволити європейським інвесторам здійснювати транзакції на блокчейн в рамках Євросоюзу.

Дані криптовалюти входять в топ-100 ресурсу CoinMarketCap, а значить є найбільш надійними. Зазначені в списку стейблкойни торгуються на багатьох криптобіржах, в тому числі на Binance, Kraken, Bitfinex, Coinbase Pro.

Перспективи розвитку


Майбутнє стейблкойнів залежить від розвитку блокчейн-технологій. Це стосується не тільки монет, забезпечених традиційними цифровими активами, а й криптоіндустріі в цілому. Поки найуспішніше розвиваються криптовалюти, прив'язані фідуціарними грошима і в майбутньому вони можуть повністю домінувати в побутових взаєморозрахунках.

Випущені монети, забезпечені золотом, сріблом та іншими дорогоцінними металами. Проект національної криптовалюти, El Petro, вже запустив уряд Венесуели, в цьому ж напрямку працює Центробанк КНР.

На завершення


Децентралізовані мережі стейблкойни навряд чи замінять, але стабільні криптовалюти можуть зіграти вирішальну роль в перехідний період, витісняючи традиційні гроші. Забезпеченням стейблкойнів, теоретично, можуть служити будь-які активи, в тому числі трудові ресурси, послуги та інформаційні проекти. В епоху кіберекономіки все буде оцифровано.
+1


Шановне товариство!
Якщо Ви виявили помилку, або "мертве" посилання, виділіть проблемний фрагмент мишкою та натисніть CTRL+ENTER.
У діалоговому вікні, що з'явилося, опишіть проблему та надішліть повідомлення Адміністрації ресурсу. Дякуємо!
Схожі публікації:
Інформація
Відвідувачі, які знаходяться у групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
Популярні матеріали
Опитування
Яким гаманцям для зберігання криптовалют Ви надаєте перевагу?