ТОП-15 головних криптовалют на сьогодні (пояснюємо, в чому їх фішка, за аналогією з реальним світом)

CryptoExplorer         Немає коментарів         Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Ethereum Classic DASH NEM IOTA Monero EOS BitShares Dogecoin Bancor Decred Aragon
280 переглядів
Пам'ятаєте рівновагу Неша, закон Грешема, правила Штазі? Так ось, банківська система схожа на Штазі. Але спочатку про інше. Чому криптовалюта взагалі стала валютою?

Нобелівський лауреат з економіки відповів би вам приблизно наступне:

У якийсь момент часу ринок впав в рівновагу Неша, де всі раптом домовилися, що вважати Bitcoin валютою - це нормально.


Чому чоловіки носять штани, а жінки - спідниці? Хоча в Шотландії колись було не так. Просто в якийсь момент всі домовилися, що це повинно бути так. Рівновага Неша.

Взагалі ... Що таке валюта?


Валюта - це засіб непрямого обміну. Колись засобом обміну були пір'я фазана, які до цього нічого не коштували. Але потім на пір'я виник попит і люди сказали: «Перо буде валютою, засобом непрямого обміну». Поступово були сформовані загальні вимоги до валюти: її має бути просто розділити на частини, при цьому її цінність не змінюється; її легко носити з собою; і у неї повинен бути тривалий термін зберігання.

Ну і головне - люди повинні бути готові використовувати валюту як засіб обміну. З криптовалютою сталося те ж саме: люди стали ГОТОВІ використовувати її.
Ось я прямо зараз готовий обміняти свій телефон на Bitcoin. Зрозуміло, що всім іншим критеріям криптовалюта відповідає, можливо, навіть краще, ніж будь-яка інша фіатна валюта (її набагато простіше зберігати, переносити, ділити, і вона вічна).

А чому з'явилася криптовалюта?


Одна з головних причин, на мій погляд - величезна озлобленість людей на банківську систему з усіма її цими правилами, які просуваються під егідою міфічної боротьби з шахраями та іншими негідниками. Так ось, поточна банківська система схожа на Штазі, якій я повинен пояснити, чому у мене така хода, а не інша і чому я ходжу на роботу таким маршрутом, а не іншим. І потім, хіба двометрові паркани зупинять реальних злочинців? Коли злочинцям потрібно зламати банківську систему, вони просто купують банк.

Всі ці правила безпеки, по суті, не приносять користі. Тому є глобальне роздратування людей банківською системою. Це видно всюди - і в бізнесі будь-якого розміру теж, від малого до великого.

Роздратування створило запит на якийсь аналог поточній системі. З'явилася криптовалюта. І процес вже не зупинити - криптовалюта займе своє місце в світовій економіці. Яке - поки питання.
Проблема в тому, що насправді криптовалюта сьогодні не зовсім використовується саме як засіб обміну. Явище називається законом Грешема: коли ніхто не хоче розплачуватися валютою, яка постійно і сильно дорожчає. У всіх на слуху історія з двома піцами, які були куплені за 10 тис BTC в 2010 році.

Хто хоче піцу за $ 15 млн? Або чи захочете ви їздити в автомобілі Toyota, купленому сьогодні за 30 BTC, дізнавшись через рік, що заплатили за нього $ 3 млн? Тому криптовалюта використовується як засіб накопичень і спекуляцій.
У той же час процес безперервного росту призвів до того, що базові криптовалюти втрачають свої властивості як розрахункового засобу - стабільність. Вони перетворюються на подобу акцій стрімко зростаючої компанії. А хто захоче продавати або міняти на товари і послуги акції, які дорожчають сьогодні, якщо завтра вони будуть коштувати дорожче. Це проблема.

Стейблкойни


Волатильність криптовалют - предмет давніх дискусій, в яких часто можна почути слова «бульбашка» і «спекулятивний інструмент». Проблема вирішується, в тому числі, запуском спеціальних розрахункових криптовалют, так званих stablecoins, «стейблкойнів». Це криптовалюта, вартість якої визначається не тільки попитом на неї, але і більш усталеними методами.

У світі було кілька спроб створити подібні стейблкойни. Як правило, їх прив'язували або до вартості фіатних валют - долара, євро - або до сировини (коммодітіс) - нафти, золота і так далі. Але в силу різних причин, вони не набули широкого поширення.
Перш за все тому, що творці таких валют порушували принцип blockchain - розподіленість і незалежність. Вони випускали криптовалюту, продавали її, а на виручені кошти купували забезпечення. І той факт, що забезпечення зберігалося і контролювалося організаторами випуску, не викликало довіри спільноти.

Зараз з'являються більш просунуті проекти. Взагалі, є гіпотеза, що майбутнє саме за «стейблкойнами», прив'язаними до коммодітіс.
Вона заснована на тому, що в соціумі взагалі і в економіці зокрема з'явилася так звана втома матеріалу фіатних класичних незабезпечених грошей. При цьому ми бачимо, що ті ж долар, євро, юань, бразильський реал і всі інші класичні валюти теж схильні до волатильності. І все це на тлі глобального подорожчання грошей.

Економіка шукає альтернативи. Але чи буде соціальний запит на блокчейн-коммодіті критично вищий, ніж на класичні гроші? Не впевнений. Але те, що він буде більший, ніж зараз - швидше за все.

Прямо зараз в світі є кілька цікавих стейблкойн-проектів:


  • Є проект Tether, який стабільно входить в ТОП-50 за капіталізацією (зараз - трохи більше $ 300 млн). Tether - це койн долара, 1 до 1.
  • В Ізраїлі запустили стартап, який пробує зробити криптовалюту, прив'язану до нафти. Правда, у них поки не дуже виходить, тому що вони не можуть вирішити проблему зберігання нафти - її складно складувати.
  • Є проекти, які намагаються прив'язати криптовалюту до обчислювальної потужності, до електроенергії, як, наприклад, SONM.

Звичайно, є великий потенціал у нерухомості. Всі девелопери - і в США, і по світу - намагаються вбудуватися в світ блокчейну. У Швейцарії, Сінгапурі та інших країнах дозволили вести реєстр нерухомості за допомогою блокчейну. Я чекаю наступного прориву - прив'язки криптовалюти до квадратних метрів.

Погодьтеся, було б чудово, якби бабуся з Тернополя могла б за допомогою блокчейн інвестувати частину своєї пенсії в споруджуваний бізнес-центр в Києві, без ризиків, що її інвестиції вкрадуть.

Ви легко поясните своїй мамі про криптовалюту, прив'язану до золота

Але я не говорив ще про головне (поки) і найбільш очевидне Коммодіті - золоті. Золото - зрозумілий усім товар. Золото займає приблизно 5-10% світового ринку інвестицій. Золото є обмеженим природним ресурсом. За відкритими даними, золотий запас урядів становить близько 30 тис. тон, на руках у громадян виробів, монет і злитків ще стільки ж. Разом близько 60 тис. тон. Щорічно в світі видобувають близько 3 тис. тон золота.

Це стабільна цифра, яка не може різко змінитися ні в яку сторону, завдяки розподіленому видобутку в різних країнах і усталеними технологіями. Тому вартість золота, виражена в товарах і послугах, практично не змінюється.
Все це робить золото ідеальним еквівалентом розрахунку. Власне, так було протягом всієї історії розвитку людства. Навіть перші гроші були прив'язані до золота до тих пір, поки уряди не вирішили замінити процес видобутку золота більш простим процесом друку паперових грошей.

Ну і головне: ви легко поясните своїй мамі про криптовалюту, прив'язану до золота. І вона вас зрозуміє.
Зараз є кілька «золотих» криптопроектів. Їх не так багато, але у всіх різна концепція:

  • Вражає проект OneGram з Дубаю, який планує залучити $ 500 млн на ICO, що почалося 27 травня і яке повинно закінчитися 24 вересня. На сьогодні продано 22% від 12 400 786 токенів, які продаються по $ 43,18 за штуку. «Дубай» і «золото» звучить якось переконливо, погодьтеся. OneGram прив'язаний до складованого фізичного золота. У них є дивна, на мій погляд, фішка: вони позиціонують себе як проект саме для мусульман. У світі блокчейну будь-яка штучна обмеженість викликає запитання, тому, що суперечить самій концепції технології. Правда, за словами самих засновників, зараз більшість інвесторів проекту - не мусульмани.
  • Ще є проект британського Королівського монетного двору Royal Mint Gold, в якому один токен прив'язаний до одного граму золота. Проект викликає запитання з точки зору децентралізації.
  • Інший амбітний проект - американсько-австралійський OZCoin. Він забезпечений 100 тис. унціями (трохи більше 2,8 тон) золота по 24 карат.

Наша логіка інвестицій проста. Уявіть, що є злиток золота, який здатний швидко і без витрат транспортуватися в будь-яку точку планети і має властивість неможливості його вкрасти. Наскільки такий злиток дорожчий від класичного злитка? Очевидно, істотно дорожче. Звичайно, є купа інших ризиків, проект може не "злетіти", але, по крайній міре, у нас була можливість познайомитися і вивчити команди.

Зазвичай, верифікація команди знімає 9/10 ризику - ймовірність «скаму» або якихось незаконних дій прирівняна до нуля. Я завжди говорив, що Whitepaper, бізнес-план в світі ICO вторинний щодо команди. Неважливо, що ти робиш, а важливо хто ти. Якщо завтра Ілон Маск буде вирощувати корів, то інвестори повірять в його проект. Залишається тільки бізнес-ризик: злетить проект або провалиться.

Огляд ТОП-15 криптовалют


Тепер з приводу криптовалют взагалі. В інтернеті легко можна знайти сайти, на яких можна подивитися капіталізацію кожної криптовалюти, яка обертається на криптобіржі, її поточну ціну в доларах, графік змін цін, кількість на ринку валюти. Така статистика мало допоможе розібратися інвесторам, але дасть хоча б загальне уявлення про те, що відбувається.

Я коротко розповім про декілька криптовалют, що входять в ТОП-50 за капіталізацією: у чому їх суть, переваги та недоліки. І незважаючи на те, що в багато з них я інвестував гроші, ніяких конкретних порад з інвестицій я давати тут не буду.

1. Bitcoin


Аналогія з реального світу - золото.

Про Bitcoin я розповім детальніше, ніж про інші криптовалюти, тому, що в криптоіндустріі Bitcoin став стандартом по праву первородства. Іншими словами, ця валюта з'явилася першою на ринку і тому займає (поки) перше місце за популярністю, капіталізацією і курсом, по відношенню до долара. Всі інші валюти, які з'явилися пізніше, стали називатися альткойнами, а Bitcoin досі залишається бенчмарком, від якого всі відштовхуються.

Bitcoin - це криптовалюта, яку можна тільки відправляти, отримувати і зберігати. При цьому у нього багато мінусів, закладених в самій архітектурі: він повільний, важко масштабується, вимагає багато потужності для майнінгу, багато місця для зберігання, транзакції у нього дорогі, а криптографію, при бажанні, можна зламати.

Ось ще мінуси:

  • Bitcoin повільний - означає, що транзакції в Bitcoin-ах відбуваються раз в 10 хвилин. Щоб підтвердити транзакцію, потрібний майнінг, а це дуже енергоємний процес. Щоб збільшувалася кількість користувачів (масштабованість), потрібно, щоб росла обчислювальна потужність комп'ютерів.
  • Для роботи Bitcoin-мережі потрібно зберігати величезні обсяги інформації.
  • Bitcoin виявився не такою вже і децентралізованою системою, як це анонсувалося на самому початку. Теоретично, майнери можуть об'єднатися в величезні пули і управляти мережею.
  • Максимальна кількість Bitcoin, яка може бути випущена - 21 млн. На сьогодні їх вже видобуто 16,75 млн. Що буде, коли загальний обсяг досягне межі? Очевидно, буде так званий хардфорк, коли буде прийнято рішення створити нову версію Bitcoin-мережі. Це означає велике голосування, якщо хочете - проведення референдуму серед власників Bitcoin. Китайські власники криптовалюти виступали за те, щоб такий референдум провести вже в вересні. Після нього, можливо, зміниться «конституція» Bitcoin. А ми знаємо, як конституції легко і досить швидко змінюються в різних країнах...

Швидше за все, за підсумками хардфорку вартість транзакції буде здешевлена в кілька разів, тому, що буде спрощена її верифікація. Зміниться і обмеження щодо майнінгу. Можливо, воно взагалі буде знято. Але поки невідомих занадто багато. А головне - є інші валюти, технічно більш досконалі. Наразі Bitcoin залишається золотим стандартом світу криптовалют.

Чи зміниться коли-небудь ситуація? Поставлю зустрічне запитання: чи можна написати соціальну мережу краще Facebook? Однозначно. Залишається найпростіше - змусити 2 млрд. користувачів перейти на цю нову соцмережу. Чи можна "написати" криптовалюту кращу, ніж Bitcoin? Четверта позиція по капіталізації - Litecoin - за всіма показниками краща. Вона з'явилася практично одночасно з Bitcoin, але все-таки трохи пізніше.

Bitcoin в світі криптовалют - це певний аналог класичного засобу заощадження, до якого вже всі звикли.

2. Ethereum


Аналогія з реального світу - новий Microsoft або новий Аmаzon.

«Ефір» починає тіснити Bitcoin з точки зору популярності. Можливо, перспектив у цієї валюти більше. Якщо Bitcoin може виступати тільки засобом обміну і зберігання, то у Ethereum є ряд переваг. Головне - можливість створювати смарт-контракти. Зараз ця платформа є найпопулярнішою в світі при побудові блокчейн-економіки, і використовується при численних ICO.

Ethereum успадкував практично всі хвороби Bitcoin. Так, він швидший - оновлюється кожні 10 секунд (тобто швидший в 60 разів), однак у нього є ті ж проблеми з масштабуванням (недавній випадок з SONM - тому приклад), енергоємністю і зберіганням.
Цілком може оскаржити лідерство Bitcoin найближчим часом.

3. Ripple


Аналогія з реального світу - нова VISA.

Команда проекту намагається зробити нову платіжну систему, щоб за допомогою неї можна було б здійснювати платежі у всіх валютах. Перевага цієї валюти в тому, що її використовують банки. При цьому вона не децентралізована. Монети не майняться, тобто їх кількість не збільшується. У Ripple величезна перевага в швидкості перед BTC і ETH, але при цьому операції не такі прозорі. Для класичної банківської системи це нормально - там анонімність ніколи не віталася.

4. Litecoin


Аналогія з реального світу - срібло, яке дешевше від золота.

Абсолютний аналог «бітка». Швидший, крутіший за всіма параметрами - але просто виявився другим. Купувати його варто з точки зору диверсифікації інвестицій в той ж Bitcoin. Але з точки зору інновацій там нічого немає.

5. Ethereum Classic


Аналогія з реального світу - Alibaba (але не Amazon).

Alibaba - найбільший інтернет-магазин з багатомільярдним обігом. Але всі ж розуміють, що він все одно не такий крутий, як Amazon. Classic навіть може виявитися дорожчим, ніж звичайний Ethereum, але є свої нюанси. ETC з'явився після хардфорку Ethereum, який стався восени минулого року і до сих пір в криптоспільноті не викликає довіри. Основна увага все-таки приділяється ETH і всі знакові проекти ведуться саме на цій платформі.

6. Dash і NEM


Аналогія з реального світу - «незрозуміло хто».

Чесно скажу, що не дуже часто стикаюся з цими валютами. NEM в основному обертається в Японії, де офіційно дозволено купувати і продавати товари за криптовалюти. Кількість монет завжди рівна на одну менше 9 млрд, додаткова емісія не передбачена, тому майнінгу тут немає, але є так званий харвестінг.

Великий стрибок курсу NEM стався в травні, коли на основі NEM була створена закрита платформа Mijin, за допомогою якої японські банки можуть проводити безпечні транзакції. NEM побудована за прикладом Bitcoin, але принципових відмінностей в архітектурі немає.

Dash - криптовалюта, чиї транзакції повністю анонімізовані. Багато хто говорить про це, як про перевагу, але подумайте: навіщо звичайній людині повна анонімність при транзакціях? Ще всі рішення про зміни в «конституції» відбуваються за допомогою загального голосування, тобто Dash-мережа повністю децентралізована.

Природно, обидві валюти працюють швидше «бітка» і мають ще ряд програмних переваг.

7. IOTA


Аналогія з реального світу - новий Google.

Справжня інновація в світі криптовалют. Пропонує принципово нову парадигму, яка може змінити взагалі все. IOTA називають ще «криптовалютою інтернету речей». Вона з'явилася п'ять років тому, але популярною стала буквально тільки що. Як тільки вийшла на біржу, відразу ж увірвалася в Топ-10 криптовалют.

Що в ній інноваційного? Сам принцип роботи. IOTA зроблена за принципом павутини і нескінченно масштабується.

Як працює Bitcoin? Для того щоб зробити Bitcoin транзакцію, майнер повинен виконати певну роботу, щоб підтвердити транзакцію. Витратити час, величезну кількість енергії і виділити місце для зберігання. У випадку з IOTA ви можете самостійно підтвердити транзакцію за допомогою свого пристрою - наприклад, звичайного телефону. Ваш смартфон підтверджує дві чужі транзакції. Ті транзакції підтверджують дві ваші. І так далі. Чим більше користувачів, тим швидше і краще працює мережа.

Зараз користувачів IOTA набралася критична маса і валюта стала дуже популярною. Тут немає меж масштабованості, не потрібні майнери, тому транзакції безкоштовні. Вам не потрібно платити комісію майнерам, ви не витрачаєте обчислювальні потужності.
Загалом, це справжня бомба, яка загрожує зробити революцію. IOTA вирішує взагалі всі проблеми, властиві Bitcoin-у (обмеженість, високі вимоги до обчислювальних потужностей, псевдо-децентралізація, зростання даних і проблема зберігання, повільна швидкість).

8. Monero


Аналогія з реального світу - АФК «Система».

Якщо коротко розповідати, то, на відміну від Bitcoin, емісія Monero не обмежена, але транзакції займають в кілька разів більше місця, ніж у Bitcoin. Але це не найцікавіше. Тут стирчать російські вуха. В цілому недорогі транзакції, хороша швидкість переказів, хороший майнінг. Але треба бути уважним - з ними може трапитися якась АФК «Система» ...

9. EOS


Аналогія з реального світу - Empire State Building.

EOS - еволюція валюти BitShares і Steemit (які, до речі, серйозно критикували, що не заважає BitShares бути впритул до топ-10 за капіталізацією). В її основі - проривна технологія, яку можна порівняти з появою блокчейну. В теорії можуть замінити Ethereum або увійти з ним в синергію.

З точки зору технологій, проект кращий за Ethereum. Розробники створили нову мову і тепер на платформі EOS створюється операційна система, на якій вже можна буде будувати окремі додатки.

Логіка така: всі бази даних, все веб-програмування буде перенесено на блокчейн. Нові технології дозволять асинхронно запускати різні додатки, що серйозно збільшить швидкість роботи ОС на базі EOS.
У команді розраховують, що працювати на EOS в результаті буде весь світ. Взагалі, чесно кажучи, це вже світ «Крипта 3.0», який навіть для мене це too much. Занадто грандіозно і неймовірно. Але це цілком може статися вже років через п'ять.

10. BitShares


Аналогія з реального світу - не придумав ?

Суть в тому, що тут в блокчейні реплікується вартість будь-якої фіатної валюти. Корисний інструмент, щоб не втрачати на конвертації, не залежати від законодавств різних країн, податків тощо. Є ще схожа валюта Tether, яка прив'язана до долара 1 до 1.

Якщо ви хочете на блокчейні продати або купити долари - вам сюди. Це не спекулятивні інструменти. (Тут потрібно розуміти, що сам BitShares як розрахункова одиниця теж «плаває».
Він використовується як валюта для збору комісії при транзакції фіатной валюти. Нею можна спекулювати. Але якщо ми хочемо оперувати фіатними грошима в блокчейні - то всередині системи BitShares ми можемо це робити).

І ще 5 криптовалют з топ-50


Якщо дивитися далі, то в топ-50 криптовалют є ще декілька примітних проектів. Я перерахую лише 5 з них.

1. Waves


Аналогія з реального світу - російська Tesla.

Фактично це платформа під краудфандінг. Серйозні претензії, агресивний маркетинг. Але можуть повернути не туди і трапиться «Чичваркін».

2. Dogecoin


Аналогія з реального світу - запитання ...

Я мало що знаю про них, але вони мені подобаються, тому що мої друзі з Google їх купують. І тому я теж їх купую.

3. Bancor


Аналогія з реального світу - біржа.

За своєю суттю це біржа: платформа на Ethereum, на якій можна обмінюватися різними криптотокенами (але всі вони повинні бути стандарту ERC20 - це найпоширеніший Ethereum-стандарт, на якому розробляються більшість проектів). Все регламентується смарт-контрактами. Це новий економічний інструмент в світі блокчейн. По суті, вони принесли деривативи в блокчейн, чого раніше ніхто не робив. Мені здається, це нішевий продукт, який, втім, може вирости в 5-10 разів.

4. Decred


Аналогія з реального світу - McDonalds.

Гарна, модна валюта, бачу в них перспективи. Швидка, в транзакції дешева, в майнінгу вигідна. Її люблять майнери - іншими словами, її люблять провайдери ринку. І вона як McDonald's - не належить нікому. 99,9% акцій McDonald's обертається на біржі, але найбільший акціонер володіє лише 2% акцій. Тобто варіант, що з Decred зроблять щось погане, що буде якась змова, вкрай малий. Decred як McDonalds.

5. Aragon


Аналогія з реального світу - Netflix.

Фантастичний проект. Причому під «фантастичним» я маю на увазі не «крутий», а саме первісний зміст слова. Бізнес-модель незрозуміла, але команда хороша. Намагаються працювати на ринку передбачень подій.

Наприклад, я можу сказати, що в 2018 році Володимир Путін програє президентські вибори (кхм). І я готовий торгувати цей прогноз за якусь суму. Скажімо, за долар. А ви можете приєднатися до мене ...
Поки проект знаходиться в стадії альфа і реальні гроші туди ніхто не заводить, але команда реально вміє правильно аналізувати дані. Aragon може стати крипто-Netflix'ом. Як вони це зроблять - поняття не маю. Але просто нагадаю, що років 7 Netflix був збитковий.
0


Шановне товариство!
Якщо Ви виявили помилку, або "мертве" посилання, виділіть проблемний фрагмент мишкою та натисніть CTRL+ENTER.
У діалоговому вікні, що з'явилося, опишіть проблему та надішліть повідомлення Адміністрації ресурсу. Дякуємо!
Схожі публікації:
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Популярні матеріали
Опитування
Яким гаманцям для зберігання криптовалют Ви надаєте перевагу?
Ежедневные акции, распродажи и скидки в китайских, российских и украинских интернет-магазинах